Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Радио – любов моя”: Първите камерни ансамбли, музицирали пред микрофона на Радио София

Академично трио в състав: д-р Христо Обрешков (цигулка), Димитър Ненов (пиано) и Константин Попов (виолончело).
Скоро след създаването си през 1935 г. държавното Радио София става важен разпространител на младото българско изпълнителско изкуство. Чрез ефира стават известни имената на първите български професионални камерни формации и изпълнители на духови и струнни инструменти. Не можем да си представим ентусиазма, в който са кипели музикантите – здрава репетиционна работа преди изявите, съставянето на интересни програми за радиоаудиторията, премиерни изпълнения на чужди и български творби. И всичко това за идеята – Радиото да има свой национален облик и същевременно да бъде привлекателно и на нивото на чуждите радиостанции. В печатаните радио-програми в някогашната преса (дори има няколко специализирани издания като „Ново радио София”, „Илюстрована радиоседмица”, „Български радиопреглед” и др.) можем да преоткрием богатата история на най-разнообразни камерни ансамбли, свързани с институцията Радио: дуа, триа, квартети, квинтети. За тях ви разказваме с Антоанета Радославова, изследовател на музиката в първите години на Радио София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35