Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледни подаръци от Пласидо Доминго и Андреа Бочели

БНР Новини
Пласидо Доминго (вляво), Ана Мария Мартинес и Андреа Бочели

На българския пазар вече са на разположение на меломаните последните записи на двама обичани певци, които гостуваха и в България.

Избрах творби, които са най-привлекателни за първо запознанство със света на операта. Надявам се, че направих правилния подбор, който ще насърчи хората да открият за себе си повече класически произведения – казва Андреа Бочели в представянето на албума.Снимка Признавам, че ми се замая главата когато се заех да определя пиесите от настоящия албум, в който са включени най-важните творби от моята оперна авантюра и който съдържа най-ослепителните моменти от историята на операта. С гордост си спомням и за срещите си с най-престижните световни оркестри, великолепните зали където съм бил или дългите години, които посветих на операта.
Албумът се нарича „Последна колекция”. Това са арии вдъхновявали Бочели в продължение на цялата му кариера, от най-ранния му оперен спомен до най-новия му запис на Donna non vidi mai от „Манон Леско” на Пучини. Това не са просто роли и произведения, с които Бочели печели признание, а личен избор – всяка ария заема специално място в живота на прочутия тенор.
Толкова много са ангажиментите на Пласидо Доминго напоследък, че направо се учудвам на издръжливостта на този човек. Записа два диска – „Очарованието на морето” и операта „Манон Леско”, пее непрекъснато по цял свят, среща се с млади певци.


Музикантите от групата „Барбара Фуртуна” разказват как се е родила идеята за участието им с диска на Пласидо Доминго „Очарованието на морето” – През февруари тази година получихме имейл от Бруклин от един продуцент, който ни предложи да включи наши изпълнения в предстоящ проект. След това се оказа, че Роберт е композитор, диригент, аранжор и продуцент, приятел на Хърби Хенкок, работил е със Стиви Уондър и Стинг. Свързахме се с него и той ни каза, че ще продуцира следващия албум на Пласидо Доминго – „Очарованието на морето”, и че двамата са влюбени в песента „Анджулина” на нашата група.Снимка Избрали я след като прослушали стотици песни свързани със Средиземно море. Като стигнали до Корсика избрали нас. Това е логично, но и вълнуващо, защото Доминго пее на корсикански – фантастично, още повече, че се вписва в нашата дълголетна битка за културата и езика ни. В хода на разговорите разбрахме, че ни предлага ние самите да пеем с Доминго. Невероятно – с най-големия оперен певец, един от тримата велики, диригент, шеф на операта в Лос Анжелес, записал повече от 100 опери. Той е върхът на всичко, което се прави в музиката. Това е неизразима гордост за нас – нашата корсиканска песен, полифонията й, тъй презирана някога ще може да достигне върховете. Предложиха ни да отидем за три дни във Валенсия в Испания. Беше изумително да работим с двамата – Роберт Саден – който никога нищо не пише, всичко е импровизирано и Доминго при когото всичко трябва да е подредено по минути. И ние между двамата. Те пък поискаха ние да сме такива, каквито сме. А колкото до Пласидо – той е удивителен човек – около него се усеща онази аура, каквато обгръща големите творци. Той ни накара да пеем, а той просто да добави гласа си към квартета ни. Бяхме като на друга планета сред изключителни музиканти свикнали да работят с най-прочутите – Стинг или Принс.


В представянето на диска може да се открие любовта на певеца към средиземно море. Пред твоето величие се прекланям и съм дълбоко признателен от привилегията да бъда роден в страна, докосната от твоите брегове: Испания. Отдавам ти чест по единствения ми възможен начин: като пея песните ти…, казва Пласидо Доминго и се весели в топлината на средиземноморското слънце, докато твори музика от богата и разнообразна традиция – както фолклорни, така и популярни песни.


В записа основни действащи лица са групата „Барбара Фортуна” от Корсика, Чико Пинейро, участва и певицата Йелена Чирич, Марк Фелдман, френският челист Венсан Сегал, американецът Айра Колман – басист и от Мароко Рани Крийа, перкусии. Включени са песни от Сардиния, Италия, Испания, Корсика, Гърция, Франция. Пее се на всички тези езици, както и на иврит и ладино. Могат да се чуят и станалите вече класика „Върни се в Соренто” и „Любовно удоволствие”.
През тази година, освен соловите албуми, Пласидо Доминго и Андреа Бочели записаха и операта „Манон Леско” на Джакомо Пучини с общинския оркестър на Валенсия. Доминго е диригент, Бочели е кавалер Де Грийо, Ана Мария Мартинес е Манон.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10