Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Париж, моя любов” - първият солов албум на Соня Йончева вече може да се купи и у нас

БНР Новини
Снимка: sonyayoncheva.com

Тя е млада, красива, талантлива, обаятелна. Всеки, който я познава, остава очарован. Публиката я боготвори. Учи пеене в Женевската консерватория. Там я открива Уилям Кристи и я кани да работи с него - на прослушването изпълнява ария от операта „Алчина” на Хендел. Така попада в неговата Академия за млади певци. С Кристи и с неговия ансамбъл Les arts florissants са свързани и първите световни успехи на Соня Йончева. В Париж в театър „Шатле” дебютира в рок операта на Стинг Welcome to the Voice. Пее с него. „Станахме близки приятели, запознах се със семейството му, излизахме заедно с всички от продукцията” - казва тя. Пак от Париж идва друг голям ангажимент - за „Хофманови разкази” на Офенбах в зала „Плейел” с диригент Марк Минковски. Трябва да изпълни четирите сопранови партии - Олимпия, Жулиета, Антония и Стела, като замества Натали Десе. През 2013-а г. участва в традиционния Галаконцерт за националния празник на Франция 14-и юли. Доскоро често й се налагаше да поема спешни ангажименти вместо свои колежки. Замества и Ана Нетребко във „Фауст” на Гуно в кралската опера „Ковънт Гардън”, Лондон. Печели конкурсът на Пласидо Доминго „Опералия”, който се провежда тази година (2010) в Миланската Скала. Пее за 70-годишнината на големия певец в Мадрид заедно с още няколко световни звезди - Ервин Шрот, Брин Тървъл, Рене Папе.
На 6-и октомври миналата година роди първото си дете - Матео. Заедно с щастливия баща - венецуелския диригент Доминго Гарсиа Хиндоян обявиха щастието си пред целия свят, а само месец и половина след това тя прие отново да замества и да пее в „Бохеми” на Пучини в Метрополитън опера - Ню Йорк. След това се случи нещо уникално. За спектакъла на „Манон” на Масне в Мюнхен беше повикана ангажираната за партията на Виолета в Ню Йорк Кристине Ополайс, а Соня Йончева пое ангажимента й за „Травиата” в МЕТ. И сега вече тя е суперзвезда. Освен възторжени отзиви в пресата за изпълнението й на сцената списание „Вог” я превърна в модна икона, представяйки нейна фотосесия. Сред останалите опери от репертоара й до сега са „Коронацията на Попея” и „Завръщането на Одисей в родината” на Монтеверди, „Фламиний” на Перголези, „Дон Паскуале” на Доницети, „Алчина” на Хендел, „Така правят всички жени” и „Дон Жуан” на Моцарт, „Ромео и Жулиета” на Гуно, „Риголето” на Верди.
Първият самостоятелен диск на Соня Йончева е записан с оркестъра на Валенсия под диригентството на Фредерик Шаслен и включва арии от френски опери или опери, чието действие се развива в Париж - „Иродиада”, „Сафо”, „Таис” на Масне, „Вилите” на Пучини, „Хофманови разкази” на Офенбах, „Бохеми” на Пучини, „Травиата” на Верди, „Мадам Хризантем” на Месаже и „Стоте девици” на Льокок.
Може би духът на този албум най-ярко проличава във финалния валс от оперетата на Льокок:
О, Париж весел пристан на удоволствие и лекомислена радост. Всичко се върти, всичко отлита в твоя любовен вихър. Благодарение на теб, ден и нощ усещаме нежността на живота, валсът ни опиянява и зашеметява завинаги.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Монтеки и Капулети кръстосват шпаги на оперната сцена в Лиеж

Сезонът на Кралската опера на Валония в Лиеж продължи през май с белкантова музика и пет представления на "Капулети и Монтеки" на Винченцо Белини. Шестата опера на бележития сицилиански майстор вижда бял свят по време на карнавалния сезон във Венеция през 1830 г. Белини написва творбата само за шест седмици, изпълнявайки спешна поръчка на импресариото..

публикувано на 16.06.24 в 08:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00