Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

75 години от рождението на диригента Камен Големинов

Снимка: Лили Големинова

Фамилията на известния български диригент Камен Големинов (1940-2014) извиква в съзнанието името на класика на българската музика - Марин Големинов. Да, той е роден в интелектуалното семейство на големия композитор, диригент, педагог и изкусната преводачка от немски език Лили Големинова. Започнах да свиря на пиано на греховно ранна възраст - си спомня музикантът, който тръгва по стъпките на своя баща. Раздвоен между дилемата да следва музика и френска филология (овладяването на чужди езици му се отдава лесно - говори добре немски, френски, руски, италиански, английски, испански), избира Музикалната академия и завършва с отличие дирижиране при проф. Влади Симеонов. Специализира в академията „Санта Чечилия” в Рим при прочутия Франко Ферара. Лауреат е на конкурса „Гуидо Кантели” (Стреза, Италия) и Шестия международен фестивал във Флоренция. След тези успехи е поканен да дирижира Оркестъра на Романска Швейцария, Оркестър „Ламурьо” (Франция), Филхармониите на Лисабон и Порто, Сан Карло (Неапол). Двадесет години от диригентската му кариера (1972-1992) са свързани с Оперно-симфоничния оркестър на БНР, известен като оркестър „Симфониета”. С този състав освен класическия репертоар, Камен Големинов осъществява световни премиери и записи на много български композиции. Солисти на оркестъра са именити български изпълнители като Георги Бадев, Петко Радев, Лидия Ошавкова, Антон Диков, Георги Желязов, Богомил Караконов и други, а първите си записи в БНР по покана на диригента правят цигуларят Светлин Русев и певицата Александрина Пендачанска. Оркестър „Симфониета” концертира активно и в чужбина - Италия, Литва, Латвия, Естония, Австрия, Гърция, Испания, Япония. Прави много записи за Радиото и фирмата „Балкантон”. С някои от тях ще чуете интерпретациите на Камен Големинов - диригент с впечатляваща култура и финес. През 1992 г. Маестрото е поканен да дирижира и преподава в новосъздадената музикална академия в Ешпиньо (Португалия), където остава до края на дните си.

петък, 13 февруари от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акустичната версия на Crime & The City Solution – Саймън Бони, Джошуа Мърфи и Бронуин Адамс.

Crime and Тhe City Solution за първи път в София

Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..

публикувано на 01.12.24 в 14:28

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07