Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Както мърсим, така и унищожаваме

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Резерватът „Сребърна” е защитен от ЮНЕСКО, като в него има 22 застрашени вида животни и растения. В езерото гнездят 221 изчезващи видове птици, 19 от които са вписани в Червената книга на България. Припомням тази информация, защото се оказа, че отпадни води от село Сребърна се отичат в езерото на резервата. Това безобразие съществува от 13 години. Преди това всяко домакинство събирало отпадните си води в собствена септична яма. През 2002 година община Силистра възложила на фирма да построи пречиствателна станция и канализация за над 4 млн. лева. Три години по- късно строежът спрял.
Екоминистърът Ивелина Василева се закани че виновниците ще бъдат наказани, т.к. са се отнесли несериозни към сигналите на гражданите… въпрос е обаче, дали ще се намерят четирите милиона държавни пари ,потънали сигурно на дъното на езерото в резервата Сребърна.
И какво като ще има наказани държавни чиновници, след като почти три петилетки хората от селото, разположено на ръба на рядкото място, не са обръщали внимание на това ,което се случва под носа им. Не им е миришело на лошо, даже.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45