Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екологията: акцент в програмата на немското посолство у нас

БНР Новини
Маркус Хаас, ръководител на отдел „Култура и връзки с медиите“ при посолството на Германия в България.
Снимка: личен архив

Посолството на Германия в България започва поредица от събития, посветени на екологията, предотвратяване на замърсяването и доброволчеството. Целта на инициативите е да се обърне внимание на екологичните проблеми и тяхното решаване чрез личните действия на всеки един от нас.
Събитията започват на 12 март с журналистически семинар на тема „Екология – от личния пример до институционалния ангажимент“, в който ще се включат журналисти от цяла България. Форумът ще се открие от посланика на Германия у нас – Н. Пр. Детлеф Лингеман.
В семинара ще участват д-р Ралф Брюнинг, експерт по рециклирането на електронни и електрически уреди и Мириам Данне, представител на Съюза на общинските предприятия в Берлин (Verband Kommunaler Unternehmen) и координатор на Европейската седмица за намаляване на отпадъците (ЕСНО) в Германия, която ще разкаже за своя опит в тази сфера.
Специално за срещата в София пристига и сценаристът и режисьор на филма „Вкусът на боклука“ (Taste the Waste) Валентин Турн. Той ще изложи своите идеи за разумна консумация на храни с цел създаване на по-малко отпадъци в световен мащаб. Филмът ще има прожекция от 18 часа в Чешкия център в София.
Екологичните събития ще продължат със Седмица на доброволчеството, която предстои да бъде организирана от немското посолство на 26 април. В нея се очаква да се включат различни български неправителствени организации.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

Дни на класиката в Балчик: Концерт на вокален ансамбъл "Спектрум"

Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на  Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои  концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум".  Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти  на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop  station.  Повече за събитието разказва Константин..

публикувано на 25.07.25 в 09:35

"Разговори с живописта" на Греди Асса в Пловдив

Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година.  Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:

публикувано на 25.07.25 в 09:26

В Котел започва IХ Фестивал на етносите, багрите и котленския килим

В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..

публикувано на 25.07.25 в 09:21

Днес приключва гласуването за песните финалисти на "Бургас и морето" 2025

Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..

публикувано на 25.07.25 в 09:16