Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники "Магията на камерната песен": Голямата романтична поезия: Тик и Айхендорф в песните на Шуман и Брамс

БНР Новини
Лудвиг Тик и Йозеф Айхендорф са сред немските поети, оказали най-силно и най-продължително влияние върху музиката. Романтизмът, който избуява към края на ХІХ в. като отпор срещу рационализма на Просвещението и като култ към индивидуализма, се оказва особено благодатен за развитието на съкровения песенен жанр.  И до голяма степен тъкмо на непреходната романтична песен тази поезия дължи живота си до днес.
Роберт Шуман пише в 1840 година своя Песенен кръг опус 39 - по стихове на Айхендорф, които поетът е нарекъл, типично за романтиците, "Интермецо". Йоханес Брамс, който в живота си не е бил изкушен в оперния жанр, сякаш компенсира това в песенния си цикъл "Хубавата Магелона" - това е любовната история на хубавата Магелона и граф Петер от Прованса. Брамс не изгражда цялостна история - подобно, например, на "Хубавата Мелничарка". Песните по-скоро, илюстрират чувства и ситуации, свързани с новелата на Тик.
Песните ще слушаме в прекрасното изпълнение на Елизабет Шварцкопф и Дитрих Фишер-Дискау.

16 март




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08