Остават няколко седмици до приемането на Закона за здравното осигуряване в Народното събрание.
Понастоящем 9 категории лица се осигуряват за здраве с пари от бюджета - деца, студенти, пенсионери, бедни, хора, социално подпомагани, полицаи, военни, служители на държавната администрация, работещи в системата на правосъдието. Вероятно и вие, уважаеми слушатели, сте изненадани, че в категорията „осигурени” попадат работещи, които без проблем могат да правят сами тези осигуровки. Но за това никой не повдига въпрос, когато става дума за промени в здравното осигуряване. Казват, че всичките тези категории наброяват 4 милиона души и за тази година за тях държавата ще плати 978 млн лв., тъй като пенсионерите, бедните и децата се осигуряват върху половината от минималния осигурителен доход от 420 лева.
За сравнение: 2 млн. работещи и техните работодатели ще внесат малко над 2 млрд. лв. в хазната. До тук горе-долу и да кажем, че сметките излизат.
Държавата осигурява здравно над половината население, за което дава нищожна част от общия бюджет от здравни вноски. Защо, обаче, министър Москов обеща хазната да поеме осигуряването на още една група граждани - цитирам „непопадащи в социалните мрежи на държавата, но имащи усещането, че са социално слаби”. Ами сега! За какво усещане става дума? За студено или за топло?
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg