Утре Европейският парламент ще гласува на второ четене нови ограничения за най-често срещаните, замърсяващите и вредните за природата и околната среда тънки полиетиленови пликчета. Европейските страни трябва да гарантират, че до 2019 г. всеки техен жител ще ползва годишно не повече от 90 тънки торбички за еднократна употреба, като те ще бъдат намалени на 40 броя до 2025 година.
България вече въведе продуктова такса за тънките под 20 микрона, хвърчащи и замърсяващи торбички, тип потник през 2011 година. Това принуди търговците да вдигнат цените на пликчетата, с което страната ни до момента е намалила с около 60 % потреблението им според данните на екоминистерството. И с това е влязла в параметрите на допустимото за 2017 г., което значи, че новата директива няма да се отрази силно отрицателно върху бизнеса, който вече е пренастроил прозводството си. И това се забелязва от всички. От страна окичена навсякъде с найлонови пликчета тип потници, ние вече се превръщаме в страна, която целенасочено се бори да се отърве от този имидж. На хартия.
Даже си мисля, че можем да помогнем на приятелите си от Европейския съюз като им разкажем нашата приказка „Сливи за смет”, решена в съвременен вариант от борещият се за Европейска столица на културата през 2019 година, Пловдив.
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg