Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Как се управляват културни проекти

Идеята за „Академията по културен мениджмънт“ в Гьоте институт е на директора на института и един от организаторите на обучителната програма за културни мениджъри – Енцио Венцел, който е отговарял за култура и развитие, като инициатива за подпомагане на артисти и дейци на културата и културните институции в централата на Гьоте институт в Германия.
А другият идеен двигател и програмен директор на обучителната програма на Академията е проф. Леони Ходкевич – преподавател по културен мениджмънт в европейски и американски университети и международни организации. Проф. Ходкевич е българка, която живее и твори във Виена. Писател, журналист, продуцент на проекти.
Академията представлява уникално сътрудничество между местна власт – столична община, софийският университет, неправителствени организации и европейски културни институти и е сама по себе си иновативна културна политика. Според организаторите, страната ни има нужда от подобряване на уменията на мениджърите на културни организации, както и работа с нови публики, социално изключени групи, замиращи зони от града и създаване на връзки между културното наследство и съвременните жанрове в изкуствата.
Следващата фаза на Академията е през месец октомври, като на практика няма пауза между двете фази, защото участниците ще продължат да са в контакт, за да не се изгуби натрупаната досега енергия. През есента се предвиждат разговори по различни теми, свързани с града и културата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50