Шура Черкаски е гостувал многократно у нас – през 1969 г. за концерт със Софийската филхармония с диригент Асен Найденов и със солов рецитал, след това през 1981 г. и 1982 с рецитали.
В програмата на избрания концерт са били включени „Карнавал“, опус 9 на Роберт Шуман, три танца от балета „Петрушка“ на Игор Стравински, Прелюд и фуга в ми минор на Феликс Менделсон, Балада в си минор, опус 23 и Ноктюрно във фа минор, опус 55 № 1 от Фредерик Шопен. В предаването не са включени пиесите на Шопен.
Шура Черкаски е роден на 7 октомври 1911 в Одеса, умира на 27 декември 1995 г. в Лондон. Първи негов учител е майка му Лидия, която като млада свирила пред самия Чайковски в Санкт Петербург. След революцията семейството бяга от Русия и се установява в Съединените щати. Там момчето учи в института Къртис при Йозеф Хофман.
От 1940 до края на втората световна война Шура Черкаски е в Калифорния където свири под диригентството на сър Джон Барбироли и Леополд Стоковски. Там се запознава и с Игор Стравински, пред когото изпълнява три танца от „Петрушка“, и получава ценни интерпретационни съвети от самия автор.
От 1946 пианистът концертира все повече в Европа. Популярен е в Германия и Австрия, а след негов рецитал в Уигмор хол на 27 март 1957 г., се установява завинаги в Лондон.
Записите му са много и за различни фирми – за Би Би Си, „Дека“, „Дойче грамофон“, „Нимбус“, „Айвъри класикс“, „Филипс“. Много от тях са концертни изпълнения. Последния запис прави през май 1995 г., той е на 83 години – пиеси от Сергей Рахманинов.
Попаднах на една рецензия в списание „Българска музика“ по повод едно от гостуванията на Черкаски.
„Пианистът свири с голям и силно подчертан емоционален тонус, с много разнообразно тембриран тон. Интерпретацията му е богата на нюанси и крайно свободна в темпово отношение. Изключителните технически и звукови възможности на пианиста му позволяват да разгърне интерпретациите си в много посоки. Черкаски свири ефектно, сантиментално-лирично, бравурно, салонно-поетично и всички оттенъци на романтичното изпълнителство от „несъвременен тип“ у него звучат естествено и майсторски реализирани. Защото художествено-интерпретационният стил на Черкаски произтича от един огромен талант, от пределно изявена творческа индивидуалност“. (юли 1969 г.)
неделя, 10 май, от 23 часа
На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg