Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11-а нощ на музеите

| обновено на 18.05.15 в 10:23 БНР Новини
Д-р Ангел Динев, директор на Регионалния исторически музей - Стара Загора, в студиото на предаването.
Снимка: Божидар Любенов
Юбилейното десето издание на Европейска нощ на музеите, организирано през 2014 г., успя за пореден път да предизвика интереса на различна по възраст и интереси публика. И тази събота, на 16 май, за 11 път много музеи от цялата страна отвориха вратите си за хилядите посетители. Всяка година все повече и повече музейни врати се отварят в тази романтична нощ, а това е един подходящ подарък за любителите на музеите, които пък с всяка отминала година също стават все повече. И отново всеки посетител имаше възможност безплатно да се разходи из залите на избраните от него музеи, които до късно вечерта посрещаха с усмивка всички желаещи да разгледат колекциите. И не само това. Както всеки път на публиката се предлагаха разнообразни и многобройни прояви - концерти, спектакли и други забавления. Към този оригинален празник и ние, българите, вече имаме своя важен и запомнящ се принос - изложбата „Епопея на тракийските царе” - открита преди месец в музея Лувър в Париж.
„Следи във времето” - изложба на Симеон Панайотов, Музей на религиите, РИМ Стара Загора. Снимка: Живко Симитев
За надеждите, срещите с публиката и оригиналните идеи в тази 11-та по ред Нощ на музеите, разговаряхме с нашия гост в предаването - д-р Ангел Динев, директор на Регионалния исторически музей - Стара Загора. Той е автор на повече от 25 научни и научно-популярни публикации. Също и на интересни монографии, свързани със събития и хора от региона на град Стара Загора. Като „Видни старозагорци, командвали Българската армия през Балканските войни (1912-1913 г.)”, „Последният войн на Царя и Отечеството в Стара Загора. Генерал-майор Никола Грозданов – живот, дейност и трагична съдба (1894-1976 г.)”, и „Старозагорският регион във военноотбранителната политика и във войните на България (1878-1945 г.)”, „История на 12-и пехотен Балкански полк (1885-1945 г.)”... От 2014 г. е директор на Регионалния исторически музей - Стара Загора.
„Интерактивен барок” на Марианжела Анастасова. Снимка: Божидар Любенов
Музеят посрещна тази 11-а Европейска нощ на музеите с две интересни събития. На 12 май беше открита изложбата „Съкровищата на българските ханове” - копие на средновековното българско съкровище от Над Сент Миклош. Скъпоценните предмети са намерени от двама български градинари - братята Христо и Кирил Накови преди 210 години край банатското село Над Сент Миклош (тогава в границите на Австрийската империя, днес - в Румъния). По-късно те подаряват златните съдове на австрийския император Йосиф II. Днес оригиналното съкровище се съхранява в Музея за история на изкуството във Виена и е анотирано като българско съкровище от Над Сент Миклош. Изложбата е организирана съвместно с Националния исторически музей и община Стара Загора.
СнимкаДругата интересна изложба е представена в Музея на религиите – един от най-интересните филиали на РИМ - Стара Загора. Тя е на двама съвременни български художници - „Интерактивен барок” на Марианжела Анастасова и „Следи във времето” на Симеон Панайотов. Партньор за тази изложба е фондация за култура „199”.

По повод на Международния ден на музеите, който  отбелязваме всяка година на 18 май, нашият екип поздравява хората, които са посветили своята професионална реализация на музейното дело, на популяризирането и опазването на културното наследство. Пожелаваме на всички тях много успехи, а на публиката на българските музеи - много интересни изложби.

Нощ на музеите, Музей на религиите, РИМ Стара Загора. Снимка: Атанас Жеков



16 май


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04