Моделът на финансиране на науката в България остава измъчен. С тези думи заместник-председателят на БАН академик Дамян Дамянов се обърна към гостите на тържественото честване в академията в навечерието на 24-и май - Денят на българската просвета и култура.
Академик Дамянов припомни, че за 2014 г. БАН не е получила за научни изследвания средства от държавната бюджетна субсидия. За това с уважение трябва да се знае, подчерта той, че академията реализира 62 милиона лева собствени приходи. Общата сума от спечелени финансирани проекти надминава 50 милиона лева, като включва близо 900 проекта от чужбина и над 600 от България.
За миналата година БАН има нови 633 докторанти, от които 213 са новоназначени, а 137 са защитили. 28 института са получили акредитация по 82 докторски програми.
Не всичко е само добро и успешно, заяви академик Дамянов и поясни, че върху академията винаги оказват влияние много външни и вътрешни фактори. Напоследък лични страсти и амбиции, посочи още той. Най-тревожен е фактът, че младите учени на щатна длъжност са само 97 души. За академията едва 0,3 до 25-годишна възраст и 3 на сто между 26 и 30 години.
На тържественото събрание бяха връчени дипломите на новоизбраните академици и почетните плакети на основателите на общността, радетели за БАН.
Във фоайето на централната сграда на академията е открита изложба за кирилицата и глаголицата, посветена на 24-и май.
За пета поредна година под егидата на Министерството на образованието и науката от днес до 17 май ще се състои Софийският фестивал на науката. На фестивала - на три паралелни сцени в театър "София" и в пространството около театъра в парка Заимов,..
В рубриката "Европа за мен" ще насочим вниманието си към науката и образованието, като едни от водещите фактори за увеличаване на общественото благосъстояние. За това, че образованието е главният "път" и към духовното израстване, но и към стопанския..
Българската програма за наука и образование получи официално одобрение от Европейската комисия през февруари, съобщиха от представителството на Комисията в България. Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж” описва приоритетите..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg