В дните около 24-ти май можеш да ги видиш и чуеш навсякъде: броят до 12 – толкова години са прекарали в училище. Стърчат от луксозни лимузини и спортни коли с натиснат клаксон, облечени са в скъпи тоалети и костюми, пият направо от бутилката. Така изглеждат абитуриентите в България по време на баловете, които струват на родителите им цяло състояние. Завършването на училище е първото най-важно събитие в живота, но абитуриентският бал отдавна е деградирал до празник на кича.
Да изучиш децата си е основна ценност на българина и за това той е готов да свали и последната риза от гърба си. Описал го е и класикът Иван Вазов – в "Под игото" на празника на буквите децата, учителите, родителите и първенците на града също се събират, за да отбележат края на учебната година. Но те празнуват наученото. Днешните потомци празнуват себе си. Дали родителите могат да си позволят разгулния купон, няма никакво значение. Балът е веднъж в живота.
Абитуриентските балове са странно българско изобретение, което по разкош и разточителство наподобява сватбено тържество. Родителите обаче възприемат организирането на бала на децата си като задължение. За пари никой не говори. Нали може да се изтегли кредит? Родителите на момичетата определено са в по-неблагоприятна позиция. За вечерна рокля, обувки, чанта, бижута, грим, прическа, маникюр и педикюр сумата бързо набъбва до 1000 евро. Седмици наред абитуриентката е посещавала солариум, а и фитнес-центровете правят добър оборот в навечерието на баловете. Към това трябва да прибавим и наема на лимузина, тържеството за роднини и приятели на родителите и куверта за абитуриентската вечер. Лукс за една нощ, в която 19-годишните предвкусват мечтания живот след училището.
Само че реалният живот е доста по-мрачен. България е най-бедната страна в ЕС. Всеки пети живее на ръба на бедността със 150 евро на месец. Средната заплата е около 400 евро. Но в нощта на бала тези разсъждения са неуместни. А и българите сме известни с това, че празнуваме като за последно. Пък нека сме най-бедните.
И тъй като всяко правило си има изключение, неразумното харчене на пари за една нощ може би някой ден ще остане в историята. От няколко години благотворителната инициатива #steniskanabala се опитва да събуди съзнанието на абитуриентите, приканвайки ги да дарят парите за бала си на сираци, за да продължат образованието си във висше учебно заведение или център за професионално обучение. И въпреки че кампанията набира инерция, абитуриенти, които отиват на бала си с тениска, все още са рядко срещано явление. Но хубавото е, че все пак ги има.
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg