В празничния неделен ден в новата ни поредица „Рецитал“ ви предлагаме запис от соло-концерт на британския пианист Кристиан Блекшоу от 17 юни през 2014 година на фестивала в Олдебург в английското графство Съфолк. Фестивалът има световна известност. Първото му издание е било през 1948 година.
Кристиан Блекшоу е роден на 18 януари 1949 г. в Чешир. Завършва със златен медал Манчестърския кралски колеж при Гордън Грийн, след което продължава обучението си в Лондонската кралска академия. Той е първият британски пианист, който се учи и в Русия – в Петербургската консерватория. Там негов преподавател е Мойсей Халфин.
Има ред награди от големи клавирни конкурси – в Неапол, „Ван Клайбърн“ в Тексас, и „Чайковски“ в Москва. Кариерата му е белязана с големи успехи по световните музикални сцени и в партньорство с диригенти като сър Саймън Ратл, Юрий Темирканов, сър Невил Маринър, Джанандреа Нозеда, Валерий Гергиев.
В личния си живот Кристиан Блекшоу има три големи радости – това са трите му дъщери, но и една голяма загуба, която променя и пътя му на музикант. След като съпругата му умира от рак, Блекшоу спира да концертира за дълго време. Завръща се на сцената едва преди няколко сезона и получава феноменални рецензии от критиката и безкрайни аплаузи от публиката за интегралното си изпълнение на сонатите на Моцарт. За последния му концерт с моцартовите сонати в Бристол през сезона 2009 - 2010 г. „Би Би Си Мюзик мегазин“ отбелязва, че това е най-добрата интерпретация на Моцарт от много време. Следващият сезон е неговия триумфален дебют с Берлинската филхармония и турне в Токио, концерти в големите лондонски зали. След рециталите в Угмор хол през 2013 година започва издаването на поредица от компактдискове с документалните записи на инеграла Моцартови сонати за пиано. „Магически“ и „вълшебни“ са епитетите, с които критиката реагира на появата им.
Според биографите му днес той си сътрудничи с най-големите оркестри в Европа, а географската карта на концертите на Блекшоу е голяма колкото картата на света – от Америка до Австралия.
В „Рецитал“ по програма „Христо Ботев“ на 24 май от 23 часа Кристиан Блекшоу ще слушаме с музика на Моцарт, Бетовен и Шуберт.
На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg