Очертава се ясна от началото на годината тенденция за подобряване на общия бизнес климат в България. Налице са положителни очаквания за развитие на всички сектори в икономиката, особено в секторите промишленост и строителство, каза преди няколко дни финансовият министър Владислав Горанов след като малко преди това неговото министерство почти удвои прогнозата си за ръста на БВП на страната за тази година от 0,8 на 1,4%.
Колкото и политически да звучи това изказване, то не е голословно и се основава на реални факти дори само от последните десетина дни, когато в страната станаха няколко големи сделки и бяха направени значителни на фона на все още доминиращото бизнес униние инвестиции.
Стартира реализацията на инвестиция от 13 млн. евро на плевенската фирма за мъжка мода „Димитров”. Така ще бъдат създадени 800 нови работни места според собственика на фирмата Магдален Димитров. Първата копка за новия производствено-административен комплекс „Десизо Монни” на плевенската фирма беше направена в присъствието на председателя на парламента Цецка Цачева. Той ще превърне в супермодерен комплекс съществуваща от 2000 г. 6-етажна фабрика за мъжка конфекция на компанията с близо 1200 души персонал. Българската фирма е основен партньор на две от най-реномираните модни марки в света – Hugo Boss и Giorgio Armani, произвеждайки техни стоки.
Още по-голяма инвестиция направиха и още едни италиански инвеститори – тези от „Италчементи груп”. В Девня беше открит новият им завод за цимент. Инсталацията за прозводство на клинкер и цимент е на стойност 165 млн. евро, като при реализацията му са разкрити над 3000 работни места. На откриването присъстваха министър-председателят Бойко Борисов, президентът на „Италчементи груп” Карло Пезенти и посланикът на Италия у нас Марко Контичели. За инвестицията си в новия завод в началото на тази година българското дружество „Девня цимент” беше обявено за „Инвеститор на годината” от Българската агенция за инвестиции. С дневен производствен капацитет от 4000 тона, проектът е един от най-големите по рода си в Европа. Ще напомним по този повод, че Италия е в Топ 10 на чуждестранните инвеститори в България.
От миналата седмица и банка „Токуда” вече има нов собственик и то български. Токуда банк е една от малките банки в страната. Досега тя беше собственост на японската „Интернешънъл хоспитал сървис” на основателя и собственик на японската корпорация Tokushukai Medical Торао Токуда, който построи и притежава в София и една от най-големите и модерни болници в България. Контролният пакет акции на банковото дружество беше закупен от обединения холдинг „Доверие”, който е публично дружество, чийто акции се търгуват на Българска фондова борса и чийто капитал е собственост на 148 000 акционери физически и юридически лица. Предстои продажбата да бъде одобрена от няколко регулатора, но така или иначе и тази сделка е ново свидетелство за оживлението на бизнес активността и подобряването на бизнес климата както за българските, така и за чуждестранните инвеститори в страната. Още повече, че според достоверни източници предстои и сделка с австрийски инвеститори за българския исторически телеком БТК, който е в тройката и на мобилните оператори и интернет доставчици. Прав изглежда в тази светлина премиерът Бойко Борисов, който не пропусна да се похвали в Facebook – За няколко дни в България открихме заводи, които ще осигурят работа на над 10 000 души.
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg