Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да приготвим Василопита за новогодишната нощ

| обновено на 31.12.24 в 10:08
Снимка: Илюстративна снимка

В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза.

В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата година. Подобна традиция съществува и при нашите южни съседи в Гърция, където на трапезата се поставя Василопита.

Василопита е десерт, който напомня кекс и се отличава с наситено жълтия си цвят, дължащ се на богатото съдържание на яйца и портокалов сок. В тестото традиционно се поставя монета, която носи късмет на онзи, който я открие. Василопита може да бъде приготвена в различни варианти – със сушени плодове, ядки или подправки, което я прави подходяща за разнообразни вкусове.

Исторически този десерт е донесен в Гърция от Мала Азия. На някои места в Гърция Василопита все още се приготвя като обреден хляб. Десертът носи името на свети Василий Велики, когото православният свят чества на 1 януари.

Свети Василий Велики, известен още като Василий Кападокийски, е изтъкнат архиепископ на Кесария Кападокийска през IV век. Той е един от най-видните християнски богослови и писатели, а заедно с Григорий Богослов и Йоан Златоуст е признат за един от тримата велики светители на православието. На 1 януари Българската православна църква също почита този светец с тържествени богослужения.

След полунощ, когато новата година настъпи, в България освен да си пожелаем "Честита Нова година", поздравяваме и именниците – Васил, Василка, Весела и всички с производни имена. Сходно на традицията с новогодишната баница, Василопита също се разрязва тържествено след полунощ в присъствието на цялото семейство. Човекът, на когото се падне монетата, е смятан за големия късметлия за предстоящата година.

Слушайте!

Снимки: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20