Дискусия за целите, предизвикателствата и добрите практики в превенцията и борбата с корупцията организира днес вицепремиерът Меглена Кунева. На дебатите се представя опитът на Хърватия и Полша, които отбелязват значителен напредък в борбата с корупцията, и се обсъждат възможностите за пренасяне на част от тези добри практики в България.
Гост-лектори на конференцията са Павел Войтуник – председател на Централното антикорупционно бюро на Полша, и Марин Мърчела – член на Върховния съд на Хърватия. На дискусията присъства и правосъдният министър Христо Иванов.
В момента българското правителство е в процес на цялостно преразглеждане на антикорупционното законодателство на страната. Тази седмица в парламента беше внесен от Министерския съвет Закон за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности. Целта е в началото на 2016 г. в България да заработи Национално бюро за предотвратяване на корупцията.
Дискусията е част от инициативата на вицепремиера Меглена Кунева "Европейски дебати", чиято цел е да популяризира европейските политики сред българското общество.
Националният съвет по антикорупционни политики ще заработи от следващата седмица, обяви Кунева пред "Хоризонт". Според нея е необходима усилена работа, за да се премахне усещането в обществото, че има недосегаеми политици:
Да има, освен антикорупционния орган, много други възможности да се подадат сигнали, да се направи проверка, да се затворят дупките, когато става въпрос за избягване на данъчно облагане или други начини да се лъже държавата.
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg