Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселина Филипова с разходка за двама из Средиземноморието

Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия.

Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила като услужливи, готови безкористно да помогнат. За нея рецептата да пътешестваш е проста: Когато се усмихваш на хората, няма как да не получиш в отговор усмивка и доброта.


Дамата споделя пътешествията със съпруга си, но книгите ги пише само тя. Запитах я как пътуват – организирано или сами си правят маршрутите. Оказа се – всякак. И са любопитни да видят всичко.

На Гибралтар, например, са открили дори скала, от  която веднъж кралица Елизабет Втора хвърлила един поглед и това я превърнало в местна забележителност. Другата са  прочутите  бедуински макаци. Присъствието им е много важно за британската корона, защото съществува суеверие, че Гибралтар ще бъде английски, докато на него има маймуни. Бройката им по време на Втората световна война катастрофално намаляла до четири и лично Чърчил наредил да бъдат внесени от съседно Мароко. Собствеността на стратегическото парче скала яростно се оспорва от испанците.


С Веселина Филипова кръстосваме виртуално от Либия до Испания, но се отбиваме и в Албания.

Авторът на книгата "Ваканция за двама по Средиземноморието" сладкодумно ни отвежда до любимите си кътчета и разкрива личните си открития, споделени в пътеписите ѝ.


Снимки – Веселина Филипова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 проф. Евелина Славчева

Проф. Евелина Славчева: БАН е духовен, експертен и научен център на България

Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..

публикувано на 23.05.25 в 18:40

Природно земеделие – епизод 2: Биологично и пермакултурно земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..

публикувано на 23.05.25 в 12:05

Проф. Светла Коева: Има разбиране, че хуманитарното знание е важно

В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..

публикувано на 23.05.25 в 09:58

Кръстът и огънят: равноапостолство

Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..

публикувано на 22.05.25 в 11:05
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45