Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ципрас получи много критики в ЕП, но е уверен, че Атина ще постигне споразумение до края на седмицата

| обновено на 08.07.15 в 15:29
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гръцкият премиер беше силно критикуван от водещите групи в Европейския парламент, заради неспособността си да предложи надежден план за реформи в страната си. Алексис Ципрас дойде лично на пленарното заседание за да защити идеите си за получаване на финансова помощ за страната му. В края на дебата председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че финансовите министри от Еврогрупата са получили писмените гръцки предложения за реформи и ги проучват.
 
Най-критичен към гръцкия крайно-ляв лидер беше германецът Манфред Вебер от най-голямата дясна фракция на Европейската народна партия:

Вие унищожавате доверието към Гърция. Останалата част от Европа вече ви няма никакво доверие. Когато говорим за орязване на дълг, не лъжете хората - тези дългове няма да се поемат от някакви финансови институции и банки, те ще трябва да се платят от гражданите на Португалия, Испания, Словакия. Господин Ципрас, вижте кой ви подкрепя - екстремистите на Европа. Дори Фидел Кастро ви поздрави за референдума. Обграждате се с грешни приятели.

Вебер се обърна и към председателя на комисията Юнкер:

Знаете как живеят хората в България, която граничи с Гърция. Как ще обясните на българите, че Гърция може да разчита на допълнителни облекчения, след като жизненият стандарт в поне пет други членки на Съюза е по-нисък от гръцкия?

Партията на Европейските социалисти е против напускане на еврото и не си представя Европа без Гърция, обяви лидерът на групата Джани Пиела, който обаче продължи критиките за липсата на гръцки реформи:

Надеждата отново изплува през последните часове, трябва просто да се държим конструктивно. Налице са всички условия тази седмица за споразумение. Необходимо е вие твърдо да се ангажирате за борба с данъчните измами и корупцията.

Ги Верховстат от либералите:

Говорите за реформи, но никога не видяхме конкретни предложения за такива. Вие не се борите със системата на клиентелизъм, вие я употребявате. Попадате в капана на ПАСОК. Трябва да намалите публичния сектор с конкретни закони - защото не може да продължавате с 800 хиляди държавни служители. Премахнете привилегиите за корабните магнати, за военните, за православната църква, за островите и за политическите партии.

Ребека Хармс от Зелените продължи:

Вероятно съм наивна, но се надявах, че ще дойдете тук, за да обясните конкретно какво ще направите за по-справедлива данъчна и пенсионна система, как ще изглежда в бъдеще здравната система, за да няма повече клиники за бедни. Помнете освен това, че Източна Европа също се нуждае от солидарност, а демокрацията и Путин са две несъвместими неща.

Евроскептците Найджъл Фарадж и Марин Льо Пен обявиха, че Гърция е доказателство за провала на еврото като валута и призоваха Ципрас да напусне еврозоната с гордо вдигната глава.

В отговор Алексис Ципрас каза, че няма таен резервен план за излизане от еврото и допълни:

Ние вече представихме 47 страници с реформи миналия понеделник. Но за жалост те не бяха приети. Ние първи поехме инициативата за премахване на ранното пенсиониране. Но ние също така -  като суверенно правителство - имаме пълното право да решим как да разпределим данъчното бреме и да вдигнем облагането за бизнеса вместо за най-бедните. Ние бяхме тези, които отвориха списъка "Лагард" и сключихме споразумение с Швейцария за разследване на лицата, укривали данъци. Искаме намаляването на дълга, за да можем да изплащаме остатъка.

Ципрас каза още, че референдумът в страната му е дал мандат да търси социално и икономически приложимо решение на кризата. Той увери евродепутатите, че Атина ще продължи усилията си за реформи, но публичният дълг на Гърция трябва да стане поносим.

Европа се намира на съдбоносен кръстопът. Това, което сега наричаме гръцка криза, е проявление на неспособността на еврозоната да намери трайно решение на самоподхранващата се дългова криза. Това не е само гръцки проблем, а европейски. В европейската история има много конфликти, но водещи до компромиси. Говорим за обединена Европа и нека не допускаме да стане разделена. Вярвам, че заедно можем да преодолеем това историческо предизвикателство.

В заключителното си изказване пред евродепутатите Ципрас обеща да представи много конкретно предложение в четвъртък.
 
Искам да ви кажа, че всъщност сте прави. В Гърция има неща, които не са редни и трябва да ги отстраним или поправим - например ранното пенсиониране. Ние първи поехме инициативата, без никой да ни казва, че трябва да премахнем прекалено ранното пенсиониране в държава в толкова сериозно финансово положение.

Атина настоява споразумението с партньорите да ѝ покаже, че излиза от кризата, каза още Ципрас:

Искаме споразумение с партньорите си, но такова, което да ни даде знаци, че дългосрочно и трайно излизаме от кризата, да ни покаже, че има светлина в края на тунела.

Според Ципрас реформите трябва да поделят товара между хората, да доведат до създаване на работни места и насърчаване на предприемачеството. За пореден път той заяви, че условията на международните кредиторите засягат най-уязвимите членове на обществото - бедните и пенсионерите.

В емоционален отговор председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер опроверга твърдението на гръцкия премиер:

Никой от гръцката делегация не може да спори, че аз лично никога не съм искал орязване на пенсиите и увеличаване на данъците за средната класа. Винаги съм бил против.

Накрая Доналд Туск съобщи, че шефът на Еврогрупата е получил гръцките писмени предложения за сделка и изрази надежда че днешния дебат е добро знамение за решаване на кризата до неделя:

Без единство за Гърция ще се събудим в различна Европа след четири дни. Това наистина е последният сигнал за събуждане и за Гърция, и за нас. Това е последният ни шанс!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Кристиан Ноайе: ЕЦБ не може безкрайно да подкрепя гръцките банки

Европейската централна банка (ЕЦБ) не може да удължи срока на спешна ликвидност за банките в Гърция за по-дълъг период, без да има споразумение между Атина и нейните международни кредитори, заяви в интервю за френско радио представителят на ЕЦБ Кристиан..

публикувано на 08.07.15 в 11:27

Гръцките управляващи имат два дни, за да представят убедителен план за оставане в еврозоната

Гръцките управляващи имат два дни, за да представят убедителен писмен план за оставане в еврозоната. Ултиматумът към премиера Алексис Ципрас изтича в неделя, когато вместо 19 лидери, в Брюксел отново ще заседават всички 28 държавни ръководители от..

публикувано на 08.07.15 в 06:59
Европейски механизъм за стабилност

Гърция е отправила официална молба за спасителен заем от Европейския механизъм за стабилност

Гърция е внесла официално искане за спешен заем от постоянния спасителен фонд на еврозоната, известен като Европейския механизъм за стабилност (фонда ESM), заяви говорител на Фонда. Фондът ESM е получил гръцката молба , потвърди неговият говорител...

обновено на 08.07.15 в 15:16