Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо покрай гората изгаряме и ние?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Пожарът в Рила е локализиран и не се наблюдава разрастване. Огънят е обхванал около 150 дка, като засегната гора не може да бъде спасена. В следващата седмица терена ще бъде наблюдаван от пожарникарите, в надеждата за дъжд.
За последните четири години в нашите планини е имало над 15 големи пожара. Десет от тях са причинени от нечие нехайство, останалите са организирани нарочно. Само един единствен пожар е следствие на жегата и слънцето.
Преди четири дни, когато избухна пожарът в Рила огнеборците са попаднали на бивак с огнище, от което сигурно са тръгнали искрите, причинили  огъня сред сухи треви и храсти на около 5 км от Рилския манастир. Според специалистите в над 90 на сто от горските пожари подпалвачите остават неразкрити, макар и този път да продължава работата на разследващите органи за причините, които доведоха до пожара. Образуваното досъдебно производство е за причинен пожар по непредпазливост.
Опитах се да си представя как би могъл да изглежда онзи, който би причинил този огнен ад по непредпазливост.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45