Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български карикатуристи с награди на World Press Cartoon

БНР Новини
Наградените в категория „Редакционна карикатура“. Чавдар Николов е вторият отляво надясно.

Трима български карикатуристи грабнаха награди на най-големия и престижен световен форум за карикатури, излезли в печатни издания – World Press Cartoon. Чавдар Николов – карикатуристът на в. „Преса“  беше поканен в Португалския курортен град Кашкайш, за да получи втора награда в категорията „Редакционна карикатура“ за творбата си за вируса ебола. Състезанието обикновено се води в три категории – „Свободен хумор“, „Шарж“ и „Редакционна карикатура“, която обикновено е политическа и злободневна.
В категорията „Шарж“ с анфас и профил на бившия президент на Украйна Владимир Янукович пък се класира Илиян Савков. Освен тях награда взе и Трайко Попов. Трима отличени от общо 24 номинирани е постижение за българската карикатура, която е заплашена от липса на преса, където да излиза.
Един разговор с Чавдар Николов за проблемите, за конкурса и за това има ли в света на карикатурата автоцензура след Шарли Ебдо. И как й влияят призивите за политическа коректност?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Здрава Каменова представя "Изтрий веднага" на софийска сцена

Ако по някаква причина все още сте в задъханата ни столица, довечера можете да гледате комедийния спектакъл "Изтрий веднага" от Здрава Каменова. Представете си, че можете да изтриете всеки срамен момент от живота си — всяка грешка, която сте допуснали пред любим човек, пред колеги или приятели. Е, в най-новата пиеса на актрисата това е..

публикувано на 11.08.25 в 10:27

Разград под звездите: Лятно кино с български филми

От 11 до 13 август Разград ще се превърне в истинска открита сцена за киноизкуство. В рамките на инициативата "Лятно кино в Разград" жителите и гостите на града ще имат възможност да се насладят на три от най-впечатляващите заглавия в съвременното българско кино. Тази вечер от 21:30 ч. в Градски парк "Ронда" ще можете да гледате филма..

публикувано на 11.08.25 в 10:12

Историята на едно лято – "Урокът" във фотографии

В Музея на фотографията в Казанлък днес се открива изложбата "Урокът" на Александър Иванов и Фондация "Академия Роза". Ежегодните летни музикални академии, организирани от Фондация "Академия Роза", са форум за обучение на млади оркестрови изпълнители. Фондацията цели да вдъхнови участниците, като им предостави възможност да работят..

обновено на 11.08.25 в 10:04

Музикална вечер с Ирина Флорин на площада в Царево

Концерт на Ирина Флорин предстои тази вечер в Царево. Мястото на събитието е площадът в центъра на града, а редом с изпълнителката на сцената ще излязат и музикантите от нейния бенд – Мартин Стоянов (клавир), Щерион Пилидов (китара) и Теодора Радилова (вокал) . Събитието започва в 21:00 часа .

публикувано на 11.08.25 в 09:54
Силви

Силви в света на изкуството

Младата художничка с артистичен псевдоним Силви е завършила Художествената академия в Бургас със специалност “Плакат и визуална комуникация”. След среща с професията разбира, че работата зад компютър не е напълно нейното и се обръща към платното и четката. Тя работи главно в големи формати, защото мисли в мащаб и защото я предизвикват..

публикувано на 11.08.25 в 09:49