Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Недялко Недялков

В петъчната музикална вечер припомняме името на диригента Недялко Недялков – личност с неоспорим принос за израстването и утвърждаването на българския оперен театър. „Талантлив творец-интерпретатор с вкус към по-малко известното...“ – така определят диригента Недялков авторите на маститото научно издание „Български музикален театър“, реализирано от екип на Института за изкуствознание към БАН. Недялко Недялков, роден на 29 юли 1935 година в семейството на оперна певица и цигулар, действително беше известен сред музикантството като достоен професионалист, който владее оркестъра, великолепно познава всяка изпълнявана партитура и извежда на преден план същностни стилови белези, характерни за автора и творбата. Беше и успешен педагог, с много добри резултати във Вокалния факултет на Българската държавна консерватория (днес – НМА „Панчо Владигеров“), където преподаваше интерпретация на оперния репертоар. Син на известната в средата на ХХ век солистка на Софийската опера – Надя Тодорова, Недялко Недялков бе искрено отдаден на музикално-сценичните изкуства и остави хубави спомени у колегите си във Варненската и Софийската опера, както и в Държавния музикален театър „Стефан Македонски“. Вечерта, в която ще припомним някои от най-добрите му интерпретации, ще започне съответно с неговата творческа индивидуалност – със запис на малко позната и рядко изпълнявана оперна класика. Увертюрата към „Фра Дяволо“ на Даниел Франсоа Обер изпълнява Симфоничният оркестър на БНР, дирижиран от Недялко Недялков, студиен запис от 1978 година. В предаването ще прозвучат още фрагменти от студийни записи на: „Измаменият кадия“ от Кристоф Вилибалд Глук, „Мария Десислава“ от Парашкев Хаджиев, „Неда“ от Жул Леви и симфоничната сюита „Приказка“ от Петко Стайнов, както и откъси от ценни документални регистрации, съхранявани във фонда на БНР. Сред тях: „Така правят всички жени“ на Моцарт – спектакъл на Варненската опера от 23 юни 1962 с участието на Александрина Милчева и Михаил Зидаров; „Албена“ на Парашкев Хаджиев – спектакъл на Варненската опера от 25 февруари 1965 с участието на Благовеста Карнобатлова, Михаил Зидаров и Ранко Дюлгеров; „Трубадур“ – спектакъл на Софийската опера от 18 март 1964 с участието на Мария Бохачек, Никола Николов и Петър Петров; „Тоска“ – спектакъл на Софийската опера от 5 март 1966 с участието на Евелина Стоицева и Никола Николов; „Набуко“ – спектакъл на Софийската опера от 15 юни 1980 с участието на Розалинд Ан Плаурайт и Питър Нап; както и първа част от Симфония № 8 в си минор „Недовършена“ на Франц Шуберт – документален запис със Софийската филхармония от столичната зала „България“, 19 март 1969 година.

петък, 31 август, от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18