Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Клеопатра” от Жул Масне - събота, 22 август, от 20.00 часа

Софи Кош
За първи път в Париж се поставя последната опера на френския майстор през ноември миналата година. Премиерата на „Клеопатра” е била на 23 февруари 1914 година в Монте Карло, година и половина след смъртта на композитора. Изпълнителката на главната роля тогава е знаменитата Мария Кузнецова, която две години по-късно триумфира като Клеопатра и в Чикаго, САЩ. През 1919 година операта на Жул Масне се появява за първи път и в Ню Йорк. В по-ново време Монсерат Кабайе вдъхва нова сила на „Клеопатра” през 2004 г. в Театро Лисео в Барселона. През 2013 г. в оперния театър в Марсилия се появява нова чувствена постановка с Беатрис Уриа-Монзон в главната роля.
В спектакъла от Париж 2014 година главното действащо лице е диригентът – Мишел Пласон.
„Това е шедьовър, а се поставя за първи път в Париж. Изглежда невероятно, но има причини за това. Франция е много по-заинтересована от своето литературно, поетично и кинематографично наследство, отколкото от музикалното. От друга страна, има един странен тип глобализация и хомогенизиране на музиката в наше време, нещо като „разреждане” на националните особености и това е трагедия. Не може да звучи навсякъде една и съща музика! Цялата история на човечеството се крие в музиката, самата Европа е „сгушена” в нея! Френската музика е много уязвима, защото е силно зависима от начина на изпълнение. Немската е много по-устойчива на „преводи”, но френската...ако нямаш достатъчно знания и майсторство, елегантност, изтънченост, ако не познаваш стила, не се получава.” – споделя Мишел Пласон в интервю от януари 2015 година.
В записа от ноември 2014 година от Парижката Опера „Шанз`Елизе” участват мецосопраното Софи Кош като Клеопатра, баритонът Фредерик Гонсалвес – Марк Антоний, сопраното Касандра Бертон - Октавия, тенорът Бенжамен Бернайм - Спакос.

Съдържание на операта „Клеопатра” от Жул Масне


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Помните ли певеца Атанас Панайотов?

През месец април предаването "Портрети" представи творческата история на певеца Атанас Панайотов– един от популярните изпълнители на песни от Шуменско от втората половина на миналия век, концертирал с певци като Мита Стойчева, Борис Машалов, Йовчо Караиванов, Соня Кънчева и много други. Атанас Панайотов е роден е в с. Янково, област Шумен през..

публикувано на 17.06.24 в 12:41

Китарният ас Ингви Малмстийн отново у нас

Бах. Антонио Вивалди. Джими Хендрикс. Пражката филхармония. И Чешката – с хор. "Фендер Стратокастър". Ферари. Ейприл. Пловдив, 2024 година. Пръстът на Съдбата е свързал по невероятен начин тези хора, места, събития, за да ни срещне на живо с китарния Бог, написал със златни букви Библията на неокласическия хеви метъл. Повелителят на струната нарича..

публикувано на 17.06.24 в 12:01

Монтеки и Капулети кръстосват шпаги на оперната сцена в Лиеж

Сезонът на Кралската опера на Валония в Лиеж продължи през май с белкантова музика и пет представления на "Капулети и Монтеки" на Винченцо Белини. Шестата опера на бележития сицилиански майстор вижда бял свят по време на карнавалния сезон във Венеция през 1830 г. Белини написва творбата само за шест седмици, изпълнявайки спешна поръчка на импресариото..

публикувано на 16.06.24 в 08:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55