През 14, 15 и 16 век било модерно, благородниците да си поръчват керамични сервизи в малките градчета край днешния испански град Валенсия. Най-известно сред тях било Манисес, управлявано от фамилията Буил. Арабските майстори-грънчари – бежанци от южните части на Иберийския полуостров, били добре дошли в християнското кралство. Според някои учени, мюсюлманите изработвали керамични съдове за хранене, защото хадисите (изказванията на Пророка Мохамед) забраняват за храна да се използват метални съдове, пък били те златни и сребърни. Майсторите-грънчари украсявали съдовете с великолепни растителни и геометрични орнаменти и стилизирани арабски надписи в синьо и златно, а на сервизите, изработвани за християнските благородници често били изобразявани гербовете им или кралския герб на Арагон. Съдът се покривал с бяла глина, и върху основата, с тънък и остър предмет се издълбавали в един и същ цвят орнаментите. После съдът се изпичал, а след това се покривал с прозрачна цветна глазура (люстр) и се изпичал още веднъж. Тази техника на изработка се нарича сграфито, от италиански - „дращя, издрасквам”.
В наши дни кани и чинии от такива сервизи, изнесени в Италия, Франция, Холандия и арабските султанати, се намират в експозициите на местните музеи.
В поредния епизод на „История на изкуството за деца“ ще ви разкажем още за китайския „Роман за трите кралства“ и за средновековната поезия на Персия.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg