Германия анализира все по-обстойно кризата с бежанците от Близкия Изток и причините, поради които всички от тях се насочват именно към федералната република и Швеция. Днешните германски медии коментират ставащото и го съпоставят с други две вълни – тази на гастарбайтерите през 60-те и бежанците от войните в бивша Югославия пред 90-те години.
В края на седмицата германските вестници са пълни не само с информации за това как все повече балкански държави затягат режима за транзитно преминаване през тяхна територия на бежанската вълна, тръгнала към Германия, но и с анализи за „приликите и разликите“ между дошлите преди 52 години първи турски, гръцки и югославски гастарбайтери и сегашните „бежанци“.
Прави се сравнение между хората, които по време на войната в бивша Югославия идваха в Германия, едва успели да вземат по едно яке върху гърба си и „новите бежанци“, които идват с доста пари и модерна комуникационна техника. Тяхната агресия по пътя, през който преминават, определено създава негативни нагласи сред иначе гостоприемните германци и поставя на дневен ред редица въпроси, на които германското общество държи да получи отговори.
Появиха се информации с искане на оставка на г-жа Меркел, не беше пощадена и Унгария, на която медиите припомниха проявената към нея солидарност след събитията през 1956-а и потоците от бежанци, тръгнали на запад…
През седмицата наред със срещата на върха в Брюксел, в Берлин предстои втора работна среща на кабинета с 16-те министър-председатели на отделните провинции. На нея ще се говори за пари, които трябват на местната власт, за да приеме и настани бежанците. Става въпрос за милиони евро.
Същевременно в лицето на министъра на външните работи Щайнмайер, Германия обеща финансова подкрепа на Турция в рамките на почти милиард евро. Срещу това Анкара трябва да ситуира на своя територия огромния поток от бежанци, тръгнал към Европа, и да покаже „кандидатевропейска солидарност“ с проблема.
За това ще се говори и в предстоящата утре среща на министър Щайнмайер с американския държавен секретар Кери, който идва в Берлин специално заради кризата с бежанците.
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg