Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

3
Георги Тошев
Снимка: БНР

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова.

С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под светлините на прожекторите. Професионалният ѝ път е белязан от падения и възходи, а личният ѝ живот – от любов и предателства. Нейното иконично присъствие и артистизъм на сцената са неоспорими. Няма друга българска звезда с толкова впечатляваща кариера и многобройни почитатели. В края на 2024 г. Лили Иванова продължава да е едно от лицата, задаващи правилата на съвременната музикална сцена в България.

Като базира своя документален поглед на редица архивни документи, спомени на хора, попаднали в близкото обкръжение на певицата, както и на правени през годините интервюта със самата нея, Георги Тошев умело разкрива човешкото лице на Лили, предизвикателствата на съдбата и изборите, които е направила, за да продължава да владее с финес сцената.

Някои от тези спомени са публикувани за първи път, за да очертаят не само образа ѝ на изпълнител без аналог, но и да хвърлят повече светлина върху ключови моменти в развитието на родната популярна музика. В традицията на най-добрите световни хроники "Лили" не е биография, а документ за времето, в което се ражда българската естрада и най-голямата ѝ звезда. Разказ за човека Лили Иванова и гласа, който продължава да вълнува.

Луксозното издание с твърди корици  е допълнено с фотографии, които се публикуват за първи път и предават автентичния дух на жената, която има изключителната привилегия да живее в три епохи и да извърви последователно собственото си "Камино".

Всъщност, Лили Иванова е феномен.

Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева в "Артефир" с автора на книгата "Лили" Георги Тошев.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50