Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Империята на инките

Мачу Пикчу, Перу
Снимка: Анелия Кръндева
Първият велик император на инките бил Пачакути - войн, който дошъл на власт през 1438 г. Той и синовете му завзели земите на днешните държави Еквадор, Колумбия, Боливия, северните части на Аржентина и Чили и поставили началото на Империята на инките. От морето до стръмните вериги на Андите се виели около 23000 км пътища. Инките строели мостове и градове високо в планината. Един от тях е легендарният Мачу Пикчу, построен на 2430 м над морското равнище в Андите като резиденция на император Пачакути. По всяка вероятност мястото не е избрано случайно - планинската верига зад Мачу Пикчу (името означава „Стар връх“), наподобява лице на инка, гледащ към небето, а носът му е най-високият връх Хуайна Пикчу (Младият връх).
За Мачу Пикчу няма писмени сведения (инките нямали писменост – запазвали информацията с помощта на кипу – дълго въже, на което се прикрепяли множество цветни връвчици с навързани по тях възли. Смята се, че градът бил населен до към средата на 16 век, когато испанците превзели Перу. След това жителите му безследно изчезнали. За несметните богатства, погребани в земите му, се носели легенди…
На гигантски тераси са изградени над 140 постройки: храмове и светилища. В свещената част била Интихуана, Слънчевата наблюдателница, до нея - Храмът на слънцето (единственото запазено светилище на инкския главен бог Виракоча), до него - прочутият Храм с трите прозореца, изграден от огромни каменни блокове и наречен така заради трите трапецовидни отвора, както и Дворецът на Великия жрец с огромен камък в средата, където се извършвали жертвоприношения.
Златото на Мачу Пикчу все още не е открито, но днес древният град на инките е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Още за Мачу Пикчу в поредния епизод на „История на изкуството за деца“.

3 октомври



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00