Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Тръмп посочва свободните медии като враг, който трябва да бъде опитомен

Евгений Кънев
Снимка: БТА

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист.

"Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се е случвало такова напрягане на Конституцията на САЩ и с такава голяма величина да се надхвърлят правомощията, които има изпълнителната власт, и да се влиза в полето на другите власти. Не само се навлиза, но се и пречи на тези власти да реагират, което е най-тревожно. Ще видим колко още така ще продължи и накъде ще тръгне Америка като държава, ако няма реакция и властите бъдат блокирани."

Европа, Доналд Тръмп и нов световен ред

"В този нов негов световен ред се връщаме към сверите на влияние на XIX век, където няма нужда от либерална Европа. За Тръмп и администрацията му либерализмът е идеологически враг. Те нямат нужда от либерална Европа, още по-малко от обединена Европа. Защото на практика, ако има силна Европа, тя ще показва друг модел на живеене на американците. Ако вие искате да прокарате нещо и някъде, има друг модел, който показва, че там хората живеят по-добре, това пречи. 

Европа е враг за Доналд Тръм и защото обединена Европа има регулации, които пречат на разпространението на дезинформацията, чрез която Тръмп и екипът му преследват своето господство. На практика те отстраняват всички, които им пречат да постигат власт и пари. Това са ключовите неща, които Тръмп иска – глобална власт и пари. По тази причина и логика Русия е много по-близка до Тръмп, отколкото е Европа. Затова и тезите на Тръмп и Путин си приличат толкова много – по различен начин, но Европа е враг и на Русия, и на Тръмп."

Тръмп и медиите в САЩ

"Както всеки един диктатор, предстои да видим дали той ще стане такъв, но той има съшия подход към медиите в Америка сега. Стъпките към медиите, които Тръмп предприема, са същите, които Хитлер е предприел навремето. Стъпките са винаги два вида. Едната е да се удари съдебната система, която контролира действията на изпълнителната власт, а втората е медиите. Даже Тръмп и Хитлер използват един и същи термин за "лъжливата преса". Това е термин на Хитлер, който на времето е използвал радиото, да се бори с демократичната преса, наричайки я "лъжлива преса".

Същото прави сега Тръмп, но през новите социални мрежи. Новоизбраният шеф на ФБР е известен с това, че нарича най-големия враг на американците "дълбоката държава", но не в лицето на бюрократите, а в лицето на свободните медии. Да видим как той си представя битката със свободните медии. Но е изключително опасно това, което се случва в Америка. Защото решенията на съда, които блокират Доналд Тръмп, са пренебрегвани и се работи въпреки тях, а свободните медии се посочват като враг, който трябва да бъде опитомен."

Целите на Тръмп

"Русия е представила голям списък с проекти, които биха могли да бъдат реализирани, ако се промени политиката на САЩ и там е ставало дума за стотици милиарди, много повече, отколкото ако Тръмп има достъп до ресурсите и редките метали на Украйна, които и без това са под окупация, не са в нейни владения.

Тоест, звучи много по-логично да се разбереш с руснаците да запазят окупираните украински територии и да ти дадат достъп до тези ресурси, а ти да работиш с тях срещу украинските интереси и тези на Европа.

Обърнете внимание, няма случай, когато Тръмп е влязъл в конфликт с голям, силен автократ. Той предпочита да се договаря с тях. Дори и с лидера на Северна Корея. Тръмп използва езика на силата спрямо своите съюзници и по-слаби държави, но когато стане въпрос за Русия, Китай, Северна Корея, той предпочита да се договаря с тях. Това за съжаление е във вреда на демокрацията и Европа. За сделки с краткотраен ефект той е готов да жертва принципи и отношения, изграждани десетилетия, които са подредили световен ред и са осигурили 80 години и глобален мир. Тревожно е, че Тръмп в името на своите икономически цели е готов да жертва независимостта на други държави. Въпросът е докъде ще стигне.

Той иска да раздели света на зони на влияние, където по линията от 1990 година Източна Европа да остане в сферата на руско влияние и без НАТО, а Западна Европа да бъде на ниво държави с пазари за американските стоки."

Кой може да се противопостави на такъв план

"Тази политика няма широка подкрепа в Америка. Самата Америка трябва да обърне курса. Европа няма как да промени нищо в Америка. Европа трябва да запази ЕС и дори еврозоната, защото изникват доста въпроси как ще се справи Европа, ако бъде разбита геополитически. Европа трябва да търси съюзник в другата половина в Америка и в демократичните азиатски страни. Европа трябва да реши въпросите с отбраната и трябва да ги реши, за да може да отблъсква руската агресия, защото друга не се очаква, поне засега."

България между Тръмп и Путин

"В лоша ситуация сме, защото нямаме държавници и хора с европейски манталитет и да изповядват европейски ценности. Нашите политици са хора със съветско минало, които изповядват манталитета – ориентация и подчинение на волята на силния. По тази причина виждаме, че когато Русия надделява, започват у нас да се интерпретират руските гледни токи. А сега, когато в САЩ се промени вятърът, започват американските гледни точки, които обаче съвпадат с руските.

Според мен сред нашите политици има голямо напрежение, защото още не знаят как ще се развият нещата с войната. Сега те не заемат позиции, за да не бъдат после интерпретирани като насочени срещу интересите на Русия или на САЩ. Цялата ни политика през последните пет години е да правят услуги и на едните, и на другите.

Примерно, за да бъде построен "Турски поток" в услуга на Путин, трябваше да се купят американски самолети пак по времето на Тръмп.

В момента, за да умилостиви Вашингтон, се купуват без конкурси американски реактори, подписват се договори без процедури за 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй".

Имам чувството, че у нас се работи само за да се защитят интересите на един-двама политически лидери, които се знае, че управляват България, и президентът, който на практика се опитва да заеме позиция между САЩ и Русия, с акцент Русия. Защото той никога досега не е казал нещо срещу интересите на Русия. В цялата тази патаклама Европа я няма, не са защитени интересите ни в Европа, изпадаме в руския лагер в Европа.

Не съм оптимист, защото се повтарят събитията от 40-те години, когато политиката – с всички да сме добре – ни доведе съветска окупация накрая.

Вместо да се стремим към търсене на алтернативи на защитата на НАТО, както правят Балтийските страни, които подписват двустранни споразумения с големите европейски държави, които биха ни защитили при евентуална агресия срещу нас от Русия, ние в момента сме в сивата зона, където интересите на отделни политици са над националните интереси, а техните интереси на тези политици се представят като национални. Това е трагедията за България.

Ако не се припознаем като европейска страна, през интересите на Европа, ние нямаме много опции, освен в сферата на влияние на Русия. Но за тези години явно сме имали хора, които имитират европейско поведение, за да могат да са близки до еврофондовете. Това е голямата трагедия, ако нямаме хора европейци, няма как да имаме европейска държава. Няма как да сме демокрация, без политици и хора демократи. Хората няма как да се ориентират с такава фасадна демокрация, каквато имаме у нас, в която националистическите гледни точка се толерират."

Как се стигна до избора на Тръмп и защо американците все още му вярват, чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка – БТА

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12