Това предаване е с особено сантиментална стойност за мен, уважаеми приятели, защото на 6 октомври се навършват 47 години от появяването на екрана на Българската (тогава единствена) телевизия на емблематичната рубрика „Атлас”.
В студиото се събрахме хора от три поколения. За съжаление аз бях представител на най-старото. Но между нас има нещо общо и това е привързаността към най-старата наука на света - географията, както и загрижеността ни за бъдещето на планетата, която обитаваме. Но докато аз се занимавам с тази тематика любителски, за двамата ми гости, професор Румен Пенин и асистента Димитър Желев от катедра „Ландшафтознание и опазване на природната среда” в Геолого-географския факултет на Софийския университет, тя е професия. И двамата са пътували много, особено професор Пенин, който вече е посетил над 100 държави и обръща в километри и впечатления всички средства, които успява да припечели от своите книги и учебници. Сигурно вече разбирате защо очаквах с нетърпение разговора с тези изключително интересни събеседници.
Ако слушате това предаване ще чуете и гласа на основателя на рубрика „Атлас” професор Тянко Йорданов.
В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
SLAPP делата, медийната среда у нас и искът на Нова телевизия срещу журналиста Калин Манолов и доц. Светлана Божилова, коментира във "Въпреки..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg