Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НПО организират протести срещу ТПТИ в София и Добрич

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Неправителствени организации организират в София и Добрич протестни шествия срещу подготвяното Трансатлантическо споразумение за партньорство, търговия и инвестиции между Европейския съюз и Съединените щати и Евросъюза и Канада. Така България ще се включи в Общоевропейския ден на протест срещу документа. 
В София протестът започва в 17.00 часа от паметника на Патриарх Евтимий, а в Добрич е от 11.00 часа.
Опасенията са от проникване на ГМО-храни, от добива на шистов газ и от натиск върху европейската икономика.  Повече от 3,2 милиона подписа са събрани срещу документа в европейските държави. 
Преговорите по Трансатлантическото споразумение все още са вход. Очаква се проектът да бъде окончателно одобрен през 2016 година. Страховете на европейската общност от ефектите на договора обаче остават големи. Европейският съюз и Съединените щати нямат единни регулаторни стандарти, което не може да бъде опасно за Европа, смятат експерти.
Европейската икономика може да пострада и от либерализацията на търговията, заложена в споразумението, изтъква Мариана Христова: 
Тук говорим за най-обикновени икономически инструменти - мита, нетарифни ограничения, говорим за валутни курсове. Подписвайки ТПТИ ние умножаваме тези инструменти по нула, ние ги унищожаваме. Защото глобалният интерес въобще не е гаранция, че ще съвпадне с локалния.

Междувременно сайтът „Уикилийкс“ публикува една от най-спорните глави в подписаното наскоро Трансатлантическо споразумение  – тази за интелектуалната собственост. Според медията тя съдържа закони и разпоредби, които ще имат „широк ефект върху интернет услугите, лекарствата, гражданските права и биологичните патенти“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.