В математиката – числото 2, в китайската философия – Ин и Ян, в астрологията – Марс и Венера, в литературата – лошото и доброто, в религията – дявола и ангела, ада и рая, в живопистта – черното и бялото, родените едновременно от утробата на майката – близнаци. Разбира се, има още много примери в живота за символа на двойката – както за две противоположности и антагонизъм, така и за пълно сливане и обединяване и синхрон на две енергии.
В музиката, изпълнението на двама души се нарича дует или дуо. Няма значение дали ще бъде от солови инструменти или гласове. В предстоящата поредица „Любими дуети – от миналото и настоящето“, приятелите на програма „Христо Ботев“, ще имат възможност да си припомнят някои ретро, но превърнали се в обичани изпълнения на дуети, а и да чуят съвременни такива.
Ще звучат вълнуващите музикални тандеми на Франк и Нанси Синатра, Шарл Азнавур и Мирей Матийо, Стефан Данаилов и Маргарита Хранова, Майкъл Бубле и Нели Фуртадо, Джорджа и Ерос Рамацоти, Кирил Маричков и Белослава, Леонид Агутин и Анжела Варум, Саша Дистел и Дион Уоруик, Елене Сегара и Жо Дасен, Агнета Фалтског и Питър Сетера, Наталья Подольская и Владимир Пресняков, Хулио Иглесиас и Даяна Рос, Пол Анка и Глория Естефан, Орлин Горанов и „Тоника СВ“, Леонид Агутин и Tomas N'evegreen, Джеймс Инграм и Пати Остин, Лучано Павароти и Бари Уайт, Виктор Рыбин и Наталья Сенчукова, Дзукеро и Ренди Крофорд, Дует Ритон, Ал Бано и Ромина Пауър, Милица Божинова и Илия Ангелов, Керън Карпентър и Ричард Карпентър, Джони Холидей и Силви Вартан, Барбра Страйзънд и Бейбифейс, Филип Киркоров и Алла Пугачова, Жуау и Бебел Жилберто, Лайънъл Ричи и Кени Роджърс, Стас Михайлов и Таисия Повалий и много, много други.
15 октомври, от 11 часа
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg