Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музик мания с Дарина Такова

БНР Новини
Оперната певица Дарина Такова.
Снимка: Кирчо Стоичков

Всеки интелигентен певец трябва да започне да преподава още докато е млад, докато ври и кипи в активна кариера... всеки певец минал през големите сцени трябва да преподава, за да се поддържа нивото на преподаване, а в България това е задължително да се случи - казва Дарина Такова, която на 14 октомври гостува на предаването.

Визитка:
Дарина Такова – оперна певица. Козирог.
До 1989 година е солист на Софийската опера.
Спечелила е няколко конкурса – „Луиза Тоди“ в Лисабон, Международния конкурс за млади оперни певци в София, „Франсиско Виняс“ в Барселона, „Тоти дал Монте“ в Тревизо.След 1992 година започва голямата й международна кариера. Дебютира в Миланската Скала през 1998 г. като Царицата на нощта от „Вълшебната флейта“ на Моцарт с диригент Рикардо Мути. Следват покани от почти всички големи оперни театри в Италия, като ролите й непрестанно се увеличават, а сред тях са Лучия ди Ламермур и Виолета. Много са участията й и на оперните фестивали, като особено място заема този в Пезаро – родният град на Росини, но е канена и на Арена ди Верона, на Бароковия фестивал в Инсбрук. Гостува в Ковънт Гардън, Лондон за „Златното петле“ на Римски-Корсаков, В Метрополитън опера, Ню Йорк за „Фауст“ на Гуно, както и по други световни сцени – Париж, Мюнхен, Берлин, Мадрид.

Дискография:
„Травиата“ на Верди, „Танкред“ на Росини (Аменаиде), „Луиза Милер“ на Верди, „Торвалдо и Дорлиска“, Малка тържествена меса на Росини, Симфония № 8 на Малер, Рецитал с арии от опери под диригентството на Методи Матакиев.

Дарина Такова (вляво) и Светлана Димитрова в студиото на предаването.          Снимка: Кирчо Стоичков
Роли – Виолета, Семирамида, Аменаиде, Лучия, Лукреция, Ана Болейн, Мария Стюард, Амина, Елвира, Царицата на нощта, Маргарита, Елвира, Луиза Милер, Джилда, Маргарита, Шемаханската царица.

От 2007 година започва да преподава и създава фондация „Дарина Такова“.
От 2013 – работи с фестивал „Опероза“.
Организира майсторски класове, като кани световноизвестни оперни певци, сред които Карло Коломбара, Марио Скандиуци, Лучана Д`Интино.
Проектът, по който работи в момента, е майсторски клас върху „Дон Карлос“ на Верди с финален спектакъл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10