Йорданка Илиева е един от най-сладките и фини гласове на тракийската музика. Родена е през 1922 година в село Недялско, Ямболско. Песните знае от майка си и за нея те винаги носят топлия полъх на детството.
С тези песни забравяхме мъката и немотията. Те ни бяха утеха и надежда - казва певицата.
Но освен свиден спомен тези песни, и майсторството с което ги изпълнява, стават и причина за нейните бъдещи успехи.
През четирийсетте години на миналия век Йорданка Илиева прави записи за прочутата тогава фирма за грамофонни плочи „Симонавия”, а малко след това е сред певиците, които всяка сутрин пеят „на живо” по Радиото в така наречения „Час за селото”.
През 1951 година, Йорданка Илиева става част от прочутия Държавен ансамбъл за народни песни и танци, ръководен от Филип Кутев. Там, през годните певицата разгръща потенциала си и развива професионализма си благодарение на колегите и ръководителите си, с които покорява безброй престижни сцени в Европа и Америка.
Фондът на БНР и БНТ пазят записите й до днес - плочи, ленти, филми са запечатали образа и музиката на този прекрасен тракийски славей за поколенията.
За съжаление на 3 април 2003 година Йорданка Илиева напуска този свят, но след нея и до днес остават да звучат прекрасните й песни.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg