"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм.
Наскоро Ангел Заберски ни направи нов подарък – продукцията "Изповед на един син". В стилно оформената обложка, дело на Борис Вартанян освен снимки на автора и неговите колеги е включен кадър, запечатал разтворена страница, а на нея с овладян почерк е изписано послание – "Добрата музика се ражда от вдъхновената поезия. Моята поезия са сантиментът, емоцията, искреността, благородството, любовта…" Думи, разказ за свят на изящност, емоционалност, романтичност,приятелство, талант. Ангел Заберски посвещава албума "Изповед на един син" на родителите си – проф. Ангел Заберски - един от първите композитори, които носят признание на нашата популярна музика на европейската сцена и на Маргарита Радинска – забележителната и обичана певица. "Те са ме възпитавали да правя такива подаръци, те са ме насочвали към хубавата музика, с художествена стойност. Какво по-добро да им се отблагодаря по такъв начин!"
В албума "Изповед на един син" Ангел Забeрски съчетава свои творби, с транскрипции на теми от класиката (Бородин, Леонкавало, Офенбах ) и авторски интерпретираните популярни песни "Amapola", "O Sole Mio" и "Вода" (Стоян Янкулов, Елица Тодорова). Майстор на аранжимента, с изявено оркестрово мислене Ангел Заберски разгръща дарбата си и разкрива отношениетоси (защо не – пристрастието си) към симфоничното звучене и класиката, като внимателно се вглежда във всеки детайл и изгражда многолика, пъстроцветна музикална картина.
"С триото и с квартета – Стоян, Борко и Мишо – поотделно и заедно свирим вече много време. Имаме изключителни постижения за времето си. Казах си, че имам една добра основа в тяхно лице и над тази основа мога да градя. Исках да имам и малко биг бенд, исках да имам и класически брас квинтет. Желаех да има и голям струнен оркестър защото богатството на щрайха е несравнимо. Тази група в симфоничния оркестър е най-деликатната като звук. В същото време можеш да постигнеш всичко – имаш цялата палитра – от баса до сопрана. Хармонично може да се покрие всичко и с по-голям щрайх можеш да направиш чудеса". За чудесата които чуваме в продукцията "Изповед на един син" допринасят всички партньори на Ангел Заберски – "най добрите" както ги определя той. Основен солист е Михаил Йосифов (тромпет и флюгелхорн), а с него са: Борис Таслев (контрабас), Стоян Янкулов (ударни), Димитър Стоев (бас тромбон), Велислав Стоянов (тромбон), Красимир Костадинов (валдхорна. Към състава се присъединяват и гост музикантите Димитър Льолев (саксофоон), Недялко Недялков (кавал), Александър Логозаров (китара), Владислав Мичев (тромбон), Александър Деянов - SkilleR. Ръководител на щрайх оркестъра е Людмил Стойнев. Дора Арабаджийска е продуцент, организатор и мениджър на проекта, а чудесния звук на албума дължим на Стоян Янкулов-Стунджи – едитиране, смесване и мастериране. "Нямам самочувствие на голям тонрежисьор, "саундинженер", но знам как трябва да звучи!" – казва Стунджи и добавя – "Тази музика, за да звучи така, човек трябва да я чува и със сърцето си! За мен Ачо е една вселена, която разкрива това, което съм аз. Усещам се така, като че ли този албум е направен за мен".
Премиерата на албума "Изповед на един син" ще се състои на 27 декември 2024 г. в Зала 3 на НДК. Събитието под надслов "Новогодишен джаз сюрприз" ще част от Новогодишния музикален фестивал . На 28 декември пловдивската публика ще има възможност също да чуе програмата в Дом на културата "Борис Христов". Съмишленици ще са музикантите от Оркестъра на опера Пловдив с диригент Григор Паликаров.
Какво още споделиха Ангел Заберски и Стоян Янкулов може да чуете в звуковия файл.
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg