Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български изпълнители: Проф. Константин Ганев

Джулия Ганева и проф. Константин Ганев
Снимка: nma.bg/bg



На 13 октомври 2015 г. някак тихо премина 90-годишнината от рождението на големия български музикант и педагог проф. Константин Ганев. Но той бе сред 54-те интелектуалци, които в навечерието на Празника на българската култура и просвета 24 май т.г. получиха наградата „Златен век” - печат на Симеон Велики. Щастливо е съчетанието на изпълнителя-артист, на добрия педагог с ерудицията на изследователя. Интегралният подход към явленията в изкуството, находчивата аналитична мисъл и цветист език на проф. Ганев помнят отлично неговите ученици, запечатани са и в многобройните му статии за музиката, студии и рецензии, събрани подборно в книгата „По следите на музикалните впечатления”.
Но може би най-важното съзидание е уникалният пианистичен клас, който заедно със съпругата си Джулия Ганева, водят дълги години в НМА „Панчо Владигеров” в София, а от 1990 г. и в далечна Япония - Академията „Мусашино” в Токио. Техни възпитаници са лауреати на престижни международни и национални конкурси, имат реализация в различни страни по света, ще припомним имената на неколцина: Стела Димитрова-Майсторова, Димо Димов, Марина Капацинска, Боян Воденичаров, Емма Тахмизян, Павлина Доковска, Михаил Славов, Борислава Танева, Томислав Байнов и други. А клавирното дуо Джулия и Константин Ганеви (създадено през 1962 г.) не само постави висок еталон в музицирането на пиано 4 ръце, на две пиана, но и вдъхнови българските композитори да напишат над 50 творби за този ансамбъл.

В предаването ще чуете някои от соловите записи на Константин Ганев, запазени във фонда на БНР, както и колоритните разкази за методите на преподаване в школата Ганеви на трима от изявените техни ученици - Аглика Генова, Любен Димитров и Йовчо Крушев.

петък, 6 ноември, от 23 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акустичната версия на Crime & The City Solution – Саймън Бони, Джошуа Мърфи и Бронуин Адамс.

Crime and Тhe City Solution за първи път в София

Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..

публикувано на 01.12.24 в 14:28

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07