Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оказахме се подготвени за извънредните мерки на ЕС за бежанците

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На среща в Брюксел, свикана извънредно след атентатите в Париж от 13 ноември, министрите на вътрешните работи и правосъдието на страните от ЕС се договориха всички хора, които преминават външните граници на съюза, независимо на коя държава са граждани, да бъдат проверявани в системите за издирване на престъпници.Поискано бе от Европейския парламент да одобри създаването на единен регистър на пътниците със самолет.Приемането на програма с т.нар. резервационни данни на пътниците вече дълго се отлага от евродепутатите, заради дебати около поверителността на личната информация.Обект на проверките вече ще са и хора с право на свободно придвижване, за което до края на годината се очакват промени в Кодекса на шенгенските граници. Правната служба на Съвета на министрите направи важното уточнение, че външните за ЕС граници на България, Румъния, Кипър и Хърватска се смятат за граници на Шенгенското пространство, а това предполага, че България следва да е част от вземането на решенията за тези промени.

Веднага след форума вътрешният министър Румяна Бъчварова коментира, че България не само приема договорените мерки без възражения, но даже има висока степен на готовност да ги прилага. И наистина, още преди заключенията, само часове след атентатите в Париж, на практика българските власти въведоха по външната граница на ЕС режим на 100-процентова проверка. Извършват се проверки не само по външните, но и по вътрешните граници.

За България приемането на директивата за резервационните данни на пътниците (Passenger Name Record PNR) е ключово в този момент и тя има готовност до средата на следващата година да задейства собствено звено за PNR към Държавната агенция „Национална сигурност”. Въпреки резервите на европарламента, тя вече е изградила подобна система. Правителството наскоро дори одобри проект за споразумение със САЩ за обмен на информация за пътниците, по силата на което ще се извършва граничен скрининг и скрининг на терористи за идентифициране на потенциално опасни лица, участващи в международни пътувания. Важно е да се отбележи, че договорът ще бъде изпълняван съгласно изискванията на Споразумението между Европейския съюз и САЩ за използването и предаването на резервационни данни на пътниците, подписано още през 2011 г.

Извънредното заседание на съвета на европейските министри на вътрешните работи и правосъдието отчете и необходимост от незабавни мерки за борба с тероризма, включително и чрез превенция на радикализацията, подкрепа за което в Брюксел засвидетелства правосъдният министър Христо Иванов. България фактически разполага с проект за стратегия срещу радикализацията отпреди няколко месеца, а само два дни след атентатите в Париж го актуализира.

Общ мотив в изказванията на извънредното заседание на министрите на вътрешните работи и правосъдието бе необходимостта от това, заключенията на съвета бързо да се приложат на практика. България може и да има напредналата готовност за прилагането им, но предстои да видим как нейните усилия в тази посока ще се синхронизират с тези на останалите страни членки на ЕС. Предстои още, особено във връзка с борбата срещу радикализацията, сериозна законодателна работа в националния парламент.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.