Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към БНР, Антон Митов, директор на дирекция "Архиви" към БНР, и създателя на дигиталния проект Боян Добрев говорим за изминалите десетилетия в развитието на медията, за сегашното ѝ състояние, и се опитваме да визионерстваме за бъдещето.
Според Милен Митев настоящата годишнина е повод за равносметка, но БНР си остава символ на свобода и непримиримост, което следва и от достатъчно творческите условия за реализация на работещите в БНР и ненамесата в тяхната дейност от страна на ръководството.
Професор Боян Добрев демонстрира реализацията на проекта си, и разказва за визуалното и аудио съдържание на платформата. Гостите в студиото наблюдават това на живо, а слушателите биват осведомени за виденото от него и водещия.
Милена Димитрова говори за значението и активностите на Обществения съвет към БНР, както и за нарастващата символна стойност на наградите "Сирак Скитник", раздавани по решение на този съвет. Новото при наградите е, че се обръща внимание и на други медии с висока обществена значимост. Тя припомня и забавни случки, свързани с присъствието ѝ в БНР като дете, водена от майка си Божана Димитрова, и за писането на домашни под червения и зеления сигнал в студиата като незабравими детски впечатления.
Кин Стоянов разказва за ползата от дигитализацията на радиоисторията, и разкрива, че се предвижда и нов дигитален проект, посветен на историята на протестите в най-ново време.
Към събеседниците се присъединява и журналистът Ана-Мария Кръстева, която припомня как е успяла да намери автентичен запис с гласа на Сирак Скитник по време на работата си. Със спомени от последните десетилетия се включва Антон Митов, който разказва спомени от работата си в институцията, и акцентира върху разказите на Петър Увалиев, една от важните фигури в организационния и творческия живот на БНР.
Изброяват се накратко и отразените в проекта първопроходци в БНР – Сирак Скитник, Йордан Стубел, Александър Джаджев, Димитър Ненов, Есто Везенков, Боян Икономов, Петър Витанов, Петър Увалиев, Георги Вълков, Константин Константинов, Асен Маринов. Дигиталният проект на професор Добрев ще бъде достъпен на интернет портала на БНР от 25 януари 2025 г.
Предаването можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg