Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лариса Гергиева: Съветвам всички театри да обърнат внимание на това как в Мариинския театър работим с младежите

БНР Новини
Снимка: operasofia.bg

Тя пристигна в България и тук да работи с млади певци. Двадесет бяха тези, които почерпиха опит от нея. Тя е Лариса Гергиева - сестрата на един от най-знаменитите диригенти в момента Валерий Гергиев. Лариса Абисаловна е ръководител на Академията за млади оперни певци към Мариинския театър, великолепен преподавател, вокален педагог и корепетитор. Аз наистина много обичам преподаването, обичам да получавам добри резултати и ми е интересно, когато мой ученик не може да направи нещо, но аз накрая успявам да получа, това което искам - казва тя с усмивка. Пътува много, изнася концерти с ученици от Академията. Само ден преди да пристигне тук, е завършила голямо концертно турне в Италия, а предстои такова през декември и в Испания. На тези пътувания представя младите таланти. Освен това режисира. В момента подготвя „Демон” на Рубинщайн. Нейната работа е нейният живот. Питам я какво е било детството й, а тя казва, че още оттогава е събирала децата и им разказвала разни неща. Самата аз не помня на какво съм ги учила, но децата седели дълго, както си спомня мама и ме слушали с интерес, дори и тези, които са били по-големи от мен. А с какво са се забавлявали с Валерий? Играехме много, но сега също играем една и съща игра, защото аз подготвям за него опери, а той ги дирижира.
На 14 ноември на галаконцерт тя представи всички ученици от своя курс. Повечето пяха руски романси. На финала самата тя седна пред рояла, за да акомпанира на двете свои ученички. Мога да кажа, че като педагог имам много добри постижения - над 140 са лауреатите ми от международни конкурси, които аз сама съм подготвила. Вероятно затова в Москва, вчера ми дадоха международната награда за изключителен принос към световната култура и за изключителен педагог на името на „Иполитов-Иванов.





Ето и няколко изпълнения на участници в майсторския клас.


















сряда, 25 ноември от 14.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05