За четвърта поредна година България е сред страните, които подлежат на задълбочено наблюдение от Европейски съюз (ЕС) поради дисбаланс в икономиката. Тези проблеми създават рискове за икономическата стабилност и са описани в публикувания през деня Доклад за механизма за предупреждение на Европейската комисия (ЕК), който е част от рамката на ЕС за икономическото управление.
Според него всички държави-членки са длъжни да привеждат своите бюджетни и икономически политики в съответствие с целите и правилата, договорени на европейско равнище.
Банките все още са заразени с голям процент необслужвани кредити, пише в доклада за страната ни, като ЕК смята, че банковият сектор в България все още се нуждае от преструктуриране.
Предупрежденията ни се материализираха през 2014 година, поясни за "Хоризонт" комисарят по икономическите въпроси Пиер Московиси:
Задаваме си въпроса - дали няма подобни рискове и на други места в банковия сектор.
Не добре развитото законодателство за превенция и обявяване на фалит засилва несигурността сред участниците на пазара и намалява привлекателността на страната за инвеститорите.
Проблемът с интеграцията на ромите на трудовия пазар остава, допълни Мариан Тейсен, комисар по заетостта и социалните въпроси:
Едно от най-важните неща според нас е участие в предучилищното образование. Такива големи малцинства и те не са добре интегрирани - това са се отразява на данните за бедност, за безработица и трябва да се предприемат мерки и срещу двете.
Специалният механизъм на наблюдение на Комисията не включва санкции.
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg