Как ще се развива българската икономика през 2016 година и постижим ли е ръстът от 4.5 %, който спомена премиерът вчера? – това беше темата в първото за годината издание на „Нашият ден“ в четвъртък. В студиото гостува Илия Лингорски – председател на Българската секция на Европейската лига за икономическо сътрудничество. С него коментирахме проблемите и предизвикателствата пред българската икономика през 2016 година, както и шансовете те да се превърнат в успешни решения за нея. Вътрешно и външнополитическите предизвикателства през 2016 година, цените на горивата и на енергоносителите изобщо, еврофинансирането, по-близките и по-далечни конфликти до нашата граница – това бяха основните акценти в предаването ни днес. Що се отнася до ръста от 4.5%, Илия Лингорски коментира: „Трябва да имаме високи цели. Дори ръст от 4.5 процента не е висока цел за България. Не можем да догоним европейските страни с такава цел. По-важно е, обаче, да погледнем каква е структурата на българската икономика и къде е реалният потенциал за растеж и развитие. Големият въпрос за българската икономика е разширяваме ли ние нашата капиталова база в индустрията, в индустрията на услугите също, или икономиката ни е на фискални дефицитни стероиди, на фискален фаст фуд така да се каже и целият и растеж идва от разходната част на бюджета. Наистина ли, според коментара на някои икономисти, България развива един разходен капитализъм, в който държавата е водеща и от нейните харчове единствено зависят растежът и посоката на развитие на българската икономика?“ Още от коментара на Илия Лингорски за икономиката ни през 2016 година, както и информацията, която получихме от Ивелина Пенева, главен директор на ГД „Европейски фондове за конкурентоспособност“, за първите връчени договори по първата процедура на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ можете да чуете в звуковия файл.
Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg