Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еквадор

БНР Новини
Една от пирамидите на Екватора
Снимка: Симеон Идакиев

Еквадор безспорно е една от най-малко познатите у нас страни от Южна Америка, макар с основание може да се каже, че се намира и в Северната част на континента. Защото тази държава (в Латинска Америка произношението е Екуадор), е получила името си от мислената линия, която разделя планетата на Северно и Южно полукълбо. Пак заради нея често наричат Еквадор и Митад дел Мундо (Средата на света).
Разбира се аз посетих това място, което ме върна повече от две столетия назад, в 1736 година – към експедицията на Френската академия на науките, оглавявана тогава от младия геодезист Шарл дьо ла Кондамин.
Причина за нея били разногласията между учените за дължината на меридиана в един градус – задача особено важна за корабоплаването и за формата на земята. В същност експедицията имала за цел да разреши спора между Нютон и облечения във власт кралски астроном Касини.
След четиригодишни непосилни усилия в условията на лунния ландшафт дължината на дъгата била измерена, правотата на Нютон била доказана по безспорен начин, което дало основание на Волтер да възкликне: „Те сплескаха и земята, и Касини”.
В чест на знаменитите изследователи точно на мислената линия (средата на света) били издигнати пирамиди, увековечаващи този епохален труд.
Но на Еквадор принадлежи още едно знаменито място-архипелагът Галапагос, след посещението на който Чарлз Дарвин създава своя епохален труд за произхода на видовете.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15