Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги Пеев, Наталия Маева и проф. Димитър Петков. Поставихме акценти върху най-различни гледни точки: критериите за съвместимост на органи и тъкани, "вторият живот" и рисковете за отхвърляне, работата на координаторите по донорство, новите "правила" за отказ, обществените, медийните и религиозните нагласи към процеса на донорство.
За съжаление всички събеседници се обединихме върху тезата, че и през тази година България няма с какво да се похвали. Изоставаме по всички показатели: брой на трансплантациите, осъвременяването на нормативната база, финансирането. Освен това, липсва ясна идея как да се води разяснителна или образователна кампания, как да бъдат поощрявани координаторите по донорство...
Водещият хирург проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробна и панкреатична хирургия и трансплантология на ВМА, сподели съжаленията си за изключително малкия брой чернодробни трансплантации, въпреки високия професионализъм на неговия екип. "Вече двама колеги могат самостоятелно да извършват тези сложни хирургични интервенции – проф. Михайлов и проф. Ивелин Такоров, но за жалост донорските ситуации са твърде малко" – подчерта проф. Владов.
Наталия Маева се върна в годините назад, за да си спомни времето на отчаяние и надежда, трудностите, които пациентите с пулмонална хипертония (и не само те?) трябва да преживеят и да преодолеят. За съжаление в своеобразната трансплантационна класация белодробната е на последно място.
В диалога ни се включи и Георги Пеев – пациент с "ново" сърце и бъбрек, който активно спортува и носи слава на страната ни. Мъж с определено висок дух и морал, той разговаря в ефир със своя приятел и човек от семейството, както сам се изрази – кардиохирургът проф. Димитър Петков. Кардиохирург от световна величина и ръководител на известната кардиологична болница "Света Екатерина", проф. Петков също си спомни дните преди и по време на операцията, както и отговорността на пациента и на лекаря в следоперативния период.
В седмичното здравно издание на програма "Христо Ботев", освен за човешкия гений и естествения професионализъм, говорихме и за възможностите на робота "Да винчи" и за Изкуственият интелект – факторите от бъдещето, които не бива да бъдат пренебрегвани.
В края на срещата се включи и проф. Андрей Кехайов. Създателят на Югоизточноевропейския медицински форум акцентира върху годишнината – 20 години от началото, и очакванията от едно предстоящо събитие в началото на м. септември. От 3 до 7 ще бъде проведен Четиринайсетия конгрес на организацията, на който ще присъстват делегати от над 20 държави.
С предаване "За здравето", приключва пролетно-лятната ни сесия. От 19 юли до 6 септември, нашият екип преминава на "вълна" "Избрано от програма "Христо Ботев". В поредицата ще ви припомним важни теми и срещите ни с уважавани медици, гостували в изданията от началото на тази година.
Сред темите са: редките болести при децата, алергиите, половата идентичност, акушерството и гинекологията, вирусология, медолечението, имунитетът и лицево-челюстната хирургия.
А сред гостите четем имената на проф. Даниела Авджиева, акад. Богдан Петрунов и акад. Владимир Овчаров, професорите Мария Малинова, Златко Кълвачев, Людмил Пейчев, Елисавета Наумова и Росен Коларов.
"Здраво" и слънчево лято, приятели и слушатели, бъдете себе си и събирайте сили от природата – на морето или в планината, на село или в...чужбина.
Очакваме ви на 13 септември 2025 г. – "на живо" в познатия час, от 8 до 9 часа и във всяка една следваща събота.
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg