Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Н. Пр. Ирит Лилиан, посланик на Израел в България: Подвигът за спасяването на българските евреи е не само исторически феномен, но и модел за поведение на индивида в съвременния свят

БНР Новини
Посланик Ирит Лилиан (вдясно) и Нина Цанева в студиото на „Нашият ден”
В Деня на спасението на българските евреи, в който почитаме и паметта на жертвите на Холокоста, в студиото на „Нашият ден” гостува Н. Пр. посланикът на Израел в България Ирит Лилиан. С нея разговаряхме за знанието и незнанието на случилото се през март 1943 година в много градове на Европа, в които евреите са депортирани към концентрационните лагери, а в България, благодарение на застъпничеството на българския народ, са спасени десетки хиляди…
Разказахме и за днешното поклонение пред паметника на Димитър Пешев в София, пред Мемориала на признателността в Пловдив, поклонението в Бачковския манастир, където са погребани патриарх Кирил и екзарх Стефан - тези „ерусалими на признателността” (ако може така да бъде перифразиран един израз на Иван Вазов по повод паметниците от Руско-турската война), към подвига на духовните водачи на българския народ, изиграли основна роля за спасяването на нашите евреи.
Можем да осъзнаем по-добре смелостта на Димитър Пешев и на делегацията от Кюстендил, на пловдивския митрополит Кирил и на софийския екзарх Стефан, на целия български народ, извършил истински подвиг със спасението на своите съграждани, ако я разглеждаме не само като исторически феномен, но и като модел за поведение на индивида в съвременния свят, като начин за по-добро осмисляне на ситуацията ни днес - заяви Н. Пр. посланик Ирит Лилиан. Според нея е много важно да говорим и да изучаваме този акт на хуманизъм на българския народ не само заради историята, а и с надеждата, че именно подкрепата и разбирането към другия, чуждия, към човека в беда, ще бъде вярната гледна точка към днешните предизвикателства, които стоят пред България и Европа, пред света изобщо, във връзка с бежанския проблем.

Повече за интереса на израелския бизнес към България и за възможностите за взаимен обмен в това отношение, за културата като най-добрият начин за връзка между два народа и за израелските филми, които ще бъдат представени на започващия „София филм фест”, както и за шансовете, които създава срещата с хора, идващи от различни култури и носещи различни идеи можете да чуете в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40