Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остров Мавриций

Гигантски водни лилии в Ботаническата градина Jardin de Pamplemousse в островната държава Мавриций.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ще споделя с вас, уважаеми слушатели, че аз съм един много богат и много щастлив човек. Богат не в материален смисъл, а с видяното и преживяното. Защото имах възможността да видя много страни като Мавриций в далечния Индийски океан. Република Мавриций е островна държава в югозападната част на Индийския океан. Освен Мавриций тя включва още островите Родригес, Агалела, Сан Брандон и още няколко по-малки. Площ на републиката – 2040 кв. км., от които остров Мавриций заема 1865 кв. км.
Селското стопанство е монокултурно – отглежда се основно захарна тръстика (93%) от насажденията. Но се обръща сериозно внимание на туризма, чието бързо развитие започва още през 1950 година.
В миналото Мавриций бил покрит изцяло с гъста вечнозелена гора. Водите около него гъмжали от гигантски костенурки и най-различни видове риба, а вече изчезналата огромна птица дронт (или додо-нелетяща, подобна на гигантска пуйка – сега символ на страната), се е срещала навсякъде. Само за няколко години обаче първите холандски заселници я изтребили. Нейната участ била последвана и от тази на цялата горска растителност. Изсичането й за нуждите на корабостроенето, разчистването на площи за отглеждане на захарна тръстика и разселването на непознати дотогава видове животни, променили изцяло местната природа.
Човек може да получи представа за нея в петнайсетте резервата – девет на Мавриций и шест по околните острови. Но загубите са невъзвратими – от двадесет и шестте ендемични вида птици, например, днес са оцелели едва девет. За да научите още любопитни неща трябва да чуете това предаване.

20 март


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05