Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Камджалов - стремеж към съвършенство

Снимка: kamdzhalov.com

Стартът на новия културен проект на българския диригент със световна известност Йордан Камджалов, предсeдател на едноименната фондация, която всяка година подкрепя десетки млади български музикални дарования, стана повод да го поканим отново като специален гост в „Нашият ден”. Виртуозният млад диригент е добре познат на нашите слушатели не само като наш гост, а като наш партньор в постоянната ни рубрика „Музикални изгреви”, в която музикалните редактори от БНР всеки четвъртък в 7.30 сутринта представят млади български музикални таланти от различните музикални жанрове.
За Йордан Камджалов може да се говори много - сравняван е с легенди в дирижирането като Тосканини и Челибидаке, определян като „един от най-ярките диригенти от своето поколение”, „магьосникът на пулта”, „философ между диригентите”, Лондонската филхармония го избира за един от тримата най-добри диригенти на своята генерация, номиниран е за диригент на годината от Deutschland Radio, избран е за „Музикант на годината 2011” от БНР и т.н.
Има, обаче, нещо, което присъства неизменно във всяка негов проект и във всяка негова изява - способността да вдъхновява и да обединява хората, които имат за цел да „вдигнат максимално летвата” в това, което правят, до което се докосват, към което се стремят, или, казано с други думи - стремежът към съвършенство като път към откриването на истинския смисъл от присъствието ни на този свят.
Новият концептуален проект на диригента - „Генезис оркестра”, е истинско въплъщение на този стремеж и още от сега се очаква да се превърне в мощен иновативен импулс в българското културно пространство.
След  премиерата на звуко-пространствения спектакъл на „Музикална лаборатория за човека” в криптата на храм-паметник „Александър Невски” от 22 март под надслов „Любовта никога не отпада”, която демонстрира възможността универсалният език на музиката да обединява хора с различен опит, възраст и професия, на 6 април вечерта в зала „България” ще се състои новият музикален празник, който маестро Камджалов ще създаде за своята публика чрез дебюта на „Генезис оркестра”. В програмата са Вагнер (Встъплението и смъртта на Изолда из „Тристан и Изолда”), Девета симфония на Бетовен „Ода на радостта” и най-младия ансамбъл - камерната формация „Музикална лаборатория за Човека”.
Музикантите на „Генезис оркестра” са доказани български изпълнители от три континента, които е сигурно, че със своя професионализъм, опит и талант, ще се включат успешно във водещия стремеж на диригента Йордан Камджалов - обединението на таланта в името на съвършенството.

Какво сподели за новия си проект и за своите намерения във връзка с него Йордан Камджалов в студиото на „Нашият ден” – чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40