На 8 април преди 95 години е роден Франко Корели - истинска легенда в оперния театър на ХХ век, чийто блясък не помръква и до днес.
Певецът, за когото суперлативите бяха ежедневие. Не случайно Караян определяше гласа на Корели като „глас, който се извисяваше над всички. Глас с необикновена сила и красота, изпълнен с мрачна чувственост и тайнствена тъга. Гласът на Корели изтръгваше огън и мълнии…“ Франко Корели не познаваше вкуса на провала. Възторгът на публиката пък често принуждаваше администрацията на големите световни театри да гаси осветлението в залата, а нестихващите овации отекваха още по-силно. Наричат Корели „принцът сред тенорите“ не само заради изумителни глас и рядко срещаното сценично излъчване. Природата щедро бе го дарила с физическа красота. Хубавец, и още как, а жените лудееха по него…Всъщност открай време плътна пелена от всевъзможни митове и фантасмагории обгръща певеца. За мнозина той и днес остава загадка. Франко Корели е роден през 1921 в Анкона. На 30 години печели конкурс за вокалисти във Флоренция,а през 1954 дебютира в Ла Скала в историческа постановка на Лукино Висконти. Заглавието е „Весталката“ от Спонтини. Франко Корели се появява на сцената редом с Мария Калас, Ебе Стиняни, Никола Роси–Лемени… Почти истерични аплаузи огласят достолепния театър. „Не може да си представите какво означаваше за мен, прохождащия в Скалата артист, да пея с Калас!“, не крие вълнението си Корели. „Мария бе много внимателна. Помагаше ми във всичко. Огънят, който излъчваше усетих, че се разгаря и у мен. Стопроцентово бях въвлечен в магията на театъра. Никога до този момент не съм работил така всеотдайно, с толкова жар…“, изповяда Франко Корели. Впрочем фактите разкриват, че в края на 50-те години Джузепе ди Стефано има проблеми с гласа си, а Марио дел Монако по-рядко се появява на сцената. Така Корели се утвърждава като италианският тенор № 1 в света! 1960 е изпълнена с низ от грандиозни успехи: в „Андре Шение“, „Турандот“, „Силата на съдбата“…Няколко години по-рано и в „Юлий Цезар“ на Хендел като Сесто – изумително преобразяване на Корели, който с охота опитва различни стилове. През 1961 откриват сезона в МЕТ с „Трубадур“, а погладите на всички са вперени в двама дебютанти: Леонтин Прайс и Франко Корели. Дни наред шеметният успех е събитие от първа величина за нюйоркските издания. Корели и Прайс отново са заедно в „Трубадур“ следващото лято на фестивала в Залцбург.
В съботната вечер ще излъчим запис от великолепния спектакъл с дата 31 юли 1962 година. Участват още Еторе Бастианини, Джулиета Симионато, Никола Закария, хор на Щаатсопер – Виена и Виенската филхармония. На диригентския пулт – Херберт фон Караян.
А през същата 1962 година легендарният тенор записва името си със златни букви в станалата почти митична постановка на „Хугеноти“ в Миланската скала със Съдърланд, Симионато, Гяуров… водени от маестро Джанандреа Гавацени.Меломаните се обзалагат, че това е един от най-ценните лайф записи! Артистичният път на Франко Корли изобилства с какви ли не слухове, инсинуации, забавни анекдоти. Особено що се отнася до неговата съпруга Лорета. През 60-те и началото на 70-те години певецът е отрупан с ангажименти от водещите американски театри. За откриването на един от сезоните в МЕТ разказва певицата Айлин Фарел: „Корели бе във върхова форма, но имаше ужасна сценична треска. Не бях виждала подобно нещо. Репетициите минаха великолепно. Внезапно Франко махна с ръка и каза: „Нищо не излиза! Едва ли ще мога да пея…“ Пеенето ужасно го стресираше, а когато започнаха спектаклите разбрах, защо е нещастен. Жена му Лорета не го изпускаше от поглед. В паузата го замъкваше зад кулисите и го затрупваше със забележки, съвети и какво ли още не…Не млъкваше дори, когато излизахме на сцената. Сигурна съм, че я чуваха чак на първите редове…“, разказва своята версия Айлин Фарел. Тъй ли инак, въпреки хапливите реплики, г-жа Корели горещо подкрепяла своя съпруг пред публиката и критиците. А бракът им просъществувал дълго…
В началото на 70-те години Франко Корели подбира все по-предпазливо изявите си. Има обичайните ангажименти в САЩ, Париж, Верона, Милано, Виена… Липсват обаче нови роли. Все по-често се появяват недоброжелателни, дори язвителни критики. „Почувствах умора. Гласът не бе така ярък, както преди“, признава великият тенор. „Животът на певец ми костваше толкова много! Превърнах се в кълбо от нерви. Не се хранех, за спокоен сън не можех и да мечтая…Планирах кратък отдих, но след половин година вече нямах желание да се върна на сцената. Защо да го правя? Публиката иска още и още…Ако не успееш, ще ти обърне гръб!“, не крие огорчението си Франко Корели. Прощалният спектакъл е през август 1976 година в Торе дел Лаго като Рудолфо в „Бохеми“. Четири години по-късно участва в концерт в Ню Йорк, но вече, уви, почти нищо не е останало от предишната мощ и звуков разкош на легендарния глас.
Корели умира в края на 2003 година. Последните години от живота си прекарва с Лорета в Италия. Често отиват до Ню Йорк, където в западната част на Манхатън е любимото им кафене "Тачи". Там обичайно има тълпа поклонници, които знаят, кога ще се появи някогашният идол на оперната сцена Франко Корели.
Съдържание на операта „Трубадур“ от Верди
На 12 декември, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" по програма Христо Ботев ще отбележим 109 години от рождението на американския певец и актьор Франк Синатра. (12 декември 1915 – 14 май 1998) Това ще бъде двойна годишнина, защото ще отбележим и 40 години от издаването на албума му L.A. Is My Lady от 1984 година, който е..
38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал в Националния дворец на културата ще бъде от 17 декември до 5 януари 2025 г. Както всяка година, публиката ще избира между класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним DèВяра. Песен за онези сладки грешки, за които всъщност няма смисъл да се обвиняваме, а трябва да се наслаждаваме на живота. Деница и Константин споделят, че най-трудното и най-лесното в правенето на..
По традиция на 7 декември се открива новият оперен сезон 2024-2025 на Миланската Скала. Този път изборът е нова постановка на "Силата на съдбата" на Джузепе Верди. На диригентския пулт отново ще застане Рикардо Шайи, а това е деветата творба на италианския композитор, която той ръководи в "Ла Скала". Режисьор е Лео Мускато, а изпълнителският състав, както..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg