Държавата ще търси възможност за допълнително финансиране на археологическия резерват "Деултум", обяви при официалното откриване на обновения комплекс премиерът Бойко Борисов.
От днес изцяло реновираният археологически резерват и създаденият към него музей вече ще посрещат посетители. За първи път експозицията от артефакти, намерени при разкопките край село Дебел, община Средец, е изложена на място. Има предположения, че княз Борис Михаил е бил покръстен тук, разказаха ръководителят на разкопките Людмил Вагалински и директорът на музея Красимира Костова:
Оттук е минала официалната делегация, която е покръстила българите, обясни Костова.
Имаме два-три печата от цар Борис и то много редки, допълни Вагалински.
Надстрояване на великолепните останки - наистина тук има големи строежи, модерни, но те са в земята. Хората, които ще идват, ще гледат само камъни, обясни директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров, който беше категоричен, че по обекта има още работа.
Премиерът подчерта, че е разпоредил на Инспектората по образованието, децата да бъдат водени в "Делтум" на зелено училище, както и да се провеждат там часове по история веднъж месечно.
Сега възложих на заместник-министъра по регионалното развитие да ни намери по коя от програмите да възстановим и баните, а и другите неща, които са действително за втори век уникални постижения, добави Борисов.
Археологическият резерват беше реновиран по проект към оперативната програма "Регионално развитие: Деултум - врата към загадъчната Странджа".
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg