Шефът на ЦРУ Джон Бренън заяви, че агенцията няма да прибягва към похвати за разпити, които се възприемат като изтезания, дори ако бъдещи президенти настояват за това.
В интервю за телевизия Ен Би Си, което ще бъде излъчено днес, на въпрос дали ЦРУ би използвало симулиране на удавяне при разпит на заподозрени в тероризъм, Бренън недвусмислено отговаря: Абсолютно няма да се съглася офицер на ЦРУ да използва техниката симулиране на удавяне.
Изказването се появява на фона на противоречиви мнения от водещите републикански кандидати за президент. По-рано тази година Доналд Тръмп и Тед Круз се обявиха за връщане на възможността за използване на изтезанието. Тръмп заяви по време на дебат, че ще прибегне дори до "много по-страшни" тактики, а Круз каза, че не възприема симулирането на удавяне за мъчение и добави, че не би искал да го употребява в голяма степен, но като главнокомандващ би използвал каквото е необходимо, за да защити страната.
Техниката, възприемана от международното право за мъчение, е била използвана спрямо заподозрени в тероризъм в периода след атентатите от 11 септември 2001 година, но през 2009-а, в началото на мандата си, президентът Барака Обама подписва указ, с който я забранява.
Ю Ес Ей Тудей информират, че ЦРУ са посочили, че са спрели прилагането на метода през 2003-та.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg