Предсрочни парламентарни избори се провеждат днес в Сърбия. Те са свикани от досегашния премиер Александър Вучич, който поиска нов мандат, за да проведе реформите за започналите преговори за членство на Сърбия в Европейския съюз /ЕС/.
Предварителните проучвания сочат като убедителна победата на Прогресивната партия на премиера Вучич, но и засилване на националистите.
Повечето западни медии определят днешните парламентарни избори като мерило за европейското и руското влияние в западната ни съседка. Вотът бе свикан две години предсрочно, след като през януари Вучич обяви, че се нуждае от нов мандат, за да извърши реформите, необходими за довършване на току-що започналите преговори за присъединяване към Евросъюза. Наблюдателите определиха този ход като опит на премиера да консолидира властта си, която в момента дели с политици, които не са толкова ентусиазирани от евроинтеграцията.
Сред основните кандидати на тези избори е водачът на Социалистическата партия Ивица Дачич, който като външен министър, държи на тезата, че влизането в ЕС не бива да навреди на добрите отношения с Москва. Открит противник на проевропейската политика на премиера е лидерът на Радикалната партия Воислав Шешел, който бе оправдан наскоро от Хагския трибунал по обвиненията за съпричастност към военните престъпления от 90-те години. На един митинг преди месец той заяви, че всички традиционни врагове на Сърбия са в Евросъюза. Освен Шешел, с шанс за влизане в Скупщината, са и националистите от Демократическа партия на Сърбия - Двери, както и две либерални формации. Дали прогнозите ще се сбъднат, ще стане ясно малко след приключването на вота тази вечер.
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg